Samuel Sagan: Návrat Lietajúceho Draka (Atlantské Tajomstvá IV)

16 - Kniha Nefilimských Obrov

A Strážcovia prišli na Zem za dcérami ľudí a spali s nimi...
A ženy porodili obrov a celá Zem sa zaliala krvou a naplnila neprávosťou.
Enoch 9.8-10

V tom čase boli na Zemi obri... keď synovia Boha prišli k ľudským dcéram a oni im porodili deti, z ktorých sa stali mocní muži dávnych čias.
Genesis 6.4

16.1 Atlantída, Východný Polostrov, citadela nefilimských obrov

Obryňa Melisa si rozopla šaty a nenútene ich nechala spadnúť na mramorovú dlažbu. Po schodoch zišla do svojho bazéna. Zo spôsobu, akým sa viac vznášala ako kráčala, zo sviežosti jej nádherného nahého tela a zo vzrušenia, ktoré nebadateľne zovrelo okraj jej pier, bafomet Pralaya pochopil, že Bexton, Melisin milenec, je na ceste k nej. Pralaya sa usmial. Nie tak ako sa usmievajú ľudské bytosti, pravdaže. Bafometi mali istý úsmev, ktorý nikto nedokázal napodobiť. Možno to malo niečo dočinenia s faktom, že ich hlava vyzerala, akoby sa stále ironicky usmievala, dokonca aj vtedy, keď plakali. Aby sa usmiali, nepotrebovali pohnúť perami, stačilo im zmeniť vyžarovanie svojich záhadných očí.

Pralaya hľadel na more cez veľké okná miestnosti, spomínajúc si na hlasné extatické stony ozývajúce sa z Melisinej spálne pred tromi dňami, počas Bextonovej poslednej návštevy. Keď sa Bexton miloval s Melisou, zdalo sa, že sa otriasa celý dom. A aký neporiadok bol v spálni, potom ako odišiel!

„Počujem tvoje myšlienky, Pralaya!" povedala Melisa škodoradostne.

„Nie, nepočuješ!" odvetil Pralaya okamžite.

Hraná sebaistota v bafometovom hlase spôsobila, že Melisa sa rozchichotala. „Mm... Môžeš mi teda prezradiť, prečo vrtíš chvostom?"

„Nie, nevrtím!" Pralaya zavrtel chvostom ešte o trochu rýchlejšie, aby Melisu rozosmial.

Obryňa rozhorčene vykríkla a ponorila sa na dno bazéna. Pralaya sa nonšalantne premiestnil k okraju vody a ľahol si, čakajúc, kým sa vynorí.

Melisa milovala svoj bazén. Strávila v ňom každý deň aspoň dve hodiny. Zdalo sa, že sa nevie nabažiť teplých hladivých vibrácií, ktoré vychádzali z najmodernejšieho poľa na dne bazéna, a ktoré udržiavalo jej telo mladé a výnimočne hebké. Hoci mala štyridsaťdva rokov, vyzerala sotva na tridsať. A bola teraz omnoho krajšia ako pred dvanástimi rokmi, keď bolo v dome skupinou špičkových Správcov Polí nainštalované neobyčajne drahé omladzujúce pole.

Plávala smerom k bafometovi. Keď sa jej hlava vynorila z vody, extaticky sa usmievala. Ledva sa jej vrátil dych a už sa pýtala, „Čo si o ňom myslíš, Pralaya?"

„Ehm... o Bextonovi?"

„No jasné, že o Bextonovi? O kom inom?"

„Áno, kto iný?" vzdychol si Pralaya. „Povedal by som, že je to skutočne veľký vodca. Muž výnimočných kvalít a naozaj zaslúžene najvyšší veliteľ našej citadely."

„Ale na to sa ťa nepýtam, Pralaya! Páči sa ti?"

„Páči sa mi jeho zmysel pre humor. Vždy dokáže niečo zaujímavé povedať. Je to skvelý obor."

„Mm... taký krásavec!" Melisa zatvorila oči.

„A taký inteligentný! A milý!" Pralaya napodobil Melisin nadšený hlas.

„Áno! Áno!" Ani nepostrehla, že bafomet sa na nej zabáva. „Myslíš, že ma ľúbi?"

„Povedal by som, že ak prichádza na návštevu štyrikrát do týždňa, potom... to musí byť vďaka tomu, že si si v ňom niečo získala."

„Ale z toho, čo v ňom vidíš... povedz mi, múdry bafomet, myslíš si, že ma skutočne miluje?"

„Povedal by som, ak sa odvolávaš na moju múdrosť, potom, potom..." Pralaya sa odmlčal, starostlivo zvažujúc slová.

Melisa sa zamračila, „Vidíš niečo, kvôli čomu by som si mala robiť starosti?"

Keď bafometi používali svoje videnie, alebo keď sa nad niečím intenzívne zamýšľali, ich oči žiarili podivným svetlom.

„Pralaya, ty ho neschvaľuješ... alebo áno?" Melisa sa pokúšala prečítať jeho myšlienky. Ale prečítať bafometa bolo aj pre takú vysoko citlivú obryňu priťažkou úlohou. „Čo myslíš, že je na ňom zlé?"

Pralaya zostal ticho. Melisa bola jeho drahou priateľkou. Poslednou vecou, ktorú si želal, bolo raniť jej city.

„Povedz mi to! Povedz mi, čo ti chodí po rozume," nástojila Melisa netrpezlivo. „Čo ti robí starosti?"

„Nie je to nič, čo by som videl na Bextonovi, skôr to, čo vidím prichádzať k tebe, Melisa. Na jednej strane, som nesmierne rád, keď ťa vidím takú šťastnú a žiarivú. Ale na druhej strane, rozmýšľam, či politik - dokonca aj Najvyšší Veliteľ Bexton - je pre teba ten správny muž. Si žena vhľadu, prorokyňa. Vždy si si cenila múdrosť, nie bohatstvo. Si taká odlišná, než po moci bažiace kurtizány, ktoré naháňajú mužov ako je on."

„Ja viem!" povedala. „Myslíš, že to je to, čo sa mu na mne páči? Nikdy som ho nežiadala o nič iné ako o jeho spoločnosť. A je to úprimné. Chcem jeho. Nie jeho bohatstvo."

„Práve to mi robí starosti. Pokúšam sa predstaviť si ťa v paláci najvyššieho veliteľa, so všetkými mocenskými hrami a intrigami, a neviem si predstaviť, ako by si tam dokázala byť šťastná."

„Ty a ja v paláci najvyššieho veliteľa?" Melisa sa vznášala v oblakoch. „Naozaj vidíš, že by sa to mohlo stať?"

„Veď hovorím... pravdaže to vidím."

„Juchú!" zajasala Melisa. Poznala hĺbku bafometovho vhľadu. „Takže ma naozaj miluje! Úch!" Nechala sa nadnášať na chrbáte, pričom hľadela na obrovský strop, na ktorý energetické pole projektovalo pohyblivý obraz nočnej oblohy s tisíckami hviezd a gigantickými oblakmi svetla. „Úch!" opakovala extaticky a nechala sa opiť víziou poľa hviezd.

Pralaya na ňu hľadel s náznakom rozpakov. Zasmial sa (svojim čudným bafometovským spôsobom), „Pýtam sa, kde je Melisa Múdra? Pozri sa, čo s tebou robí láska!"

„Bol si už niekedy zamilovaný?" opýtala sa Melisa cez priestor, pretože uši mala pod vodou. „To by som bola prekvapená. Taký statočný malý bafomet ako ty!"

„Teraz už odbočujeme!" Pralaya vzýval Melisinu logickú dôslednosť.

„Ani náhodou, bafomet! Zázrak lásky, o tom to je!"

„Hovorím, že musí existovať spôsob, ako byť šťastný a pritom zostať múdry."

„Múdry... múdry..." zasmiala sa Melisa. „To je ten problém s vami, bafometmi, vždy ste takí múdri!"

„Ja viem!" vzdychol si Pralaya filozoficky. „Dokonca aj môj guru to zvykol hovorievať." Potom sa prevrátil na chrbát a pripojil sa k Melisinmu pozorovaniu úžasných galaktických priestorov na plasovom strope. Z času na čas začali oblaky farebného prachu víriť, hviezdy sa rútili všetkými smermi ohromujúcou rýchlosťou a v rohu miestnosti sa zablysli čudné geometrické vzory nekonečnej zložitosti. V tomto kozmickom zmätku sa obrazy stali takými pestrými a mätúcimi, že aj samotní obri - napriek tomu, že boli potomkami Strážcov - museli zatvoriť oči. A ak vydržali a ďalej sa pozerali, niekedy ich ovládli záchvaty, ktoré spôsobili, že potratili rozum a začali pobehovať ako šialenci, ničiac všetko, čo im stálo v ceste. Ako sa zvyklo hovoriť, keď sa obri zbláznia, nič v kráľovstve ich nezastaví.

Melisa a Pralaya sa práve chystali zatvoriť oči, keď obrazy náhle zmizli. Pole hviezd bolo vystriedané obyčajným stropom - belavou žiarou vychádzajúcou z plasu. Atmosféra v miestnosti opadla.

„Ďalší kolaps nášho energetického poľa?" sťažoval sa Pralaya.

„Obávam sa, že áno."

„Ale to je už piatykrát za štyri týždne!"

„Veľa s tým neurobíme," Melisa rezignovane pokrčila plecami. „Požiadam Luseka, aby zajtra ráno prišiel a opravil ho."

Pralayu zachvátila vlna úzkosti. Čo keby sa všetky polia citadely nadobro zrútili, ako veľa žrecov - a to nielen bafometov - predpovedalo?

Čo keby sa to stalo zajtra?

Čo by zostalo z neho a jeho druhu? Duševné sily bafometov spočívali na poliach. „Keď to polia zabalia, skončíme aj my!" povedal mu raz jeho druh v učeníctve u jeho gurua. To bolo už dávno, v čase, keď nikto skutočne neveril, že by také niečo mohlo nastať.

Teraz už nebola otázka, či sa to stane, ale kedy. A to bafometov desilo ako peklo Strážcov.

Pralaya mával opakujúce sa nočné mory, že sa premenil na hlúpeho capa. Bolo to rovnako odporné a hrozné, ako to bolo nevyhnutné. Situácia sa vyvinula postupne. Najprv jeho nadprirodzený vhľad stratil svoju ostrosť a jeho intuícia zoslabla. O niekoľko mesiacov neskôr si uvedomil, že už nedokáže čítať časové línie ľudí. Obri už nemali takú fascinovanú žiaru vo svojich očiach, keď sa na neho pozerali. Jeho duševná jasnosť sa zahmlila. Už nedokázal uhádnuť motiváciu ľudí, a kedykoľvek s nimi hral spoločenské hry, prehrával. Postupne, nebadateľne, hlúpol. Ale uvedomil si to až po niekoľkých mesiacoch, počas náhleho záblesku, keď si spomenul, kým býval - bystrým poradcom Melisy Múdrej, super-nadaným bafometom, ktorý počas prorockých čítaní, ktoré dávala mocným patriarchom citadely, zvykol stávať po jej boku. Dávno zabudnuté boli dni, kedy Veliteľ Bexton zvykol chváliť jeho múdrosť a načúvať jeho radám pred každým významným rozhodnutím. Teraz bol Pralaya už len nepoužiteľnou troskou. Taký oslabený, že dokonca aj čúral na podlahu Melisinej spálne, ako sprostý cap. A započul rozhovory medzi Melisou a jej priateľmi.

„Nakoniec, veď je to len cap!" hovorili jej priatelia.

„Nie!" protestovala Melisa vehementne. „Bafometi nie sú obyčajné kozy! Počas stoviek rokov boli vyšľachtené do jedných z psychicky najcitlivejších a najinteligentnejších tvorov."

„Ale to bolo pomocou sily polí," namietali jej priatelia. „Polia sú preč. Bafometi nie sú nič viac ako kozy!"

„Nie! Och bohovia, zmilujte sa!" pokúšal sa zakričať Pralaya. „Len to nie! Nie cap!" Ale nevydal žiaden zvuk. V hrôze si uvedomil, že už nedokáže rozprávať. Zachvátený panikou, zalapal po dychu, a jeho ústa zostali od zúfalstva pootvorené.

Modlil sa k Strážcom. Vzýval kozmos. Ale už nedokázal vydať žiaden zvuk.

Záblesky duševnej jasnosti netrvali dlho. Jeho myseľ bola pohltená najobludnejším zo všetkých postihnutí: zabudnutím. Bol stratený. Nezostalo z neho nič. S prázdnym pohľadom bezcieľne chodil sem a tam - hlúpy cap, ktorý zanecháva výkaly po celom dome; ustavičný to zdroj rozpakov pre Melisu a jej hostí. Až do jedného dňa...

Ten strašný deň.

Deň, keď z ničoho nič Melisa k nemu pribehla a zaklala ho dlhým kuchynským nožom.

Do chrbta.

Melisa!

Iba jedno bodnutie. Majstrovský zásah. Do chrbtice. Tesne pod krkom. Rozpínajúca sa červená škvrna v jeho bielej kožušine.

So žuchnutím sa zvalil na bok, na mramorovú podlahu.

Bolesť bola krutá. Mučivá. Neznesiteľná.

V poslednom záblesku si spomenul, kým býval. A vyronil veľké mokré slzy. „Melisa, ako sa to mohlo stať?"

„Milujem ťa, Pralaya," rozplakala sa Melisa. Kľakla si k nemu, zhrozená nad tým, čo urobila, no predsa cítila ohromnú úľavu, že konečne na to našla silu. „Prepáč!" vzlykala. „Nezniesla som vidieť ťa v takomto stave. Nedalo sa to vydržať!"

Z Pralayu rýchlo unikal dych života. Prehovoril pomaly, akoby z diaľky. „Ďakujem ti, Melisa. Hovorím, že to, čo si urobila, bola veľmi rozumná vec. Správna voľba, skutočne."

„Je mi to tak ľúto!" Melisa vyronila záplavu sĺz.

„Ale Melisa, znamená to, že som nikdy neexistoval? Bol som len dokonalou ilúziou, ničím viac ako abstraktným výtvorom polí?"

Skôr ako stihla odpovedať, všetko stmavlo.

To bol moment, kedy sa Pralaya prebudil zo svojho sna.

Zakaždým.

Naspäť v miestnosti, strop bol stále zlovestne prázdny.

Pralaya zaklopal na mramorovú podlahu svojim kopytom, akoby sa chcel uistiť, že už nesníva. Povzdychol si a mlčky vzhliadol nahor, premýšľajúc, či je vo stvorení nejaká sila, ktorá by sa nad ním zľutovala. Niežeby mal o sebe nejakú nadnesenú mienku. Iba idioti si o sebe myslia, že sú jedineční. Ale aj tak veril, že on a jeho bratia bafometi sú hodní záchrany. „Keď toľko sprostých zvierat prežije zničenie polí," pomyslel si, „prečo by sme nemohli my?"

„Možno toto bolo nakoniec významom tej strašnej vlny skazy, ktorá mala zasiahnuť kráľovstvo. Všetky dobré veci budú pohltené: polia, znalosti, svätyne, umelecké diela... Zostanú len barbarskí domorodci a idiotské príšery, aby zaľudnili svet.

„Stavím sa, že potkany potopu prežijú!" bafometove oči sa zúžili.

Melisa, ktorej myseľ bola taká zapálená, že nedokázala myslieť na nič iné ako na svojho milenca, priplávala blízko k Pralayovi a zašepkala mu do ucha. „Povedz mi, čo si videl o Bextonovi?"

„O Bextonovi som nevidel vôbec nič," odvetil bafomet. „A nie som si istý, či chcem na túto záležitosť použiť svoj vhľad."

„Ale prečo?"

„Pretože si do neho šialene zaľúbená. Čo keby som zistil niečo hrozné? Chcem povedať, že veľa bafometov predo mnou bolo zamordovaných za menej ako toto."

„Pralaya!" Melisa Múdra vyjadrila svoje rozhorčenie tým najmäkším hlasom. „Ako si môžeš predstavovať, že by sa také niečo mohlo stať?"

Pralaya neodpovedal.

„Prosím, Pralaya," nástojila Melisa. „Milujem ho, ale nechcem sa správať ako hlupaňa. Vzývam tvoju múdrosť. Prosím, použi svoj vhľad. Ukáž mi scenáre možnej budúcnosti."

Stále ležiac na chrbte, bafomet zatvoril oči a čerpal zo svojho nadprirodzeného vhľadu. „Mm... Je tu niečo, čo sa mi nepáči. A deje sa to práve v tejto chvíli."

„Čo?"

„Pozri sa!" povedal bafomet a v priestore miestnosti vytvoril obraz rybieho trhu citadely, kde sa kvôli verejnému zhromaždeniu práve schádzalo veľké množstvo obrov.

16.2 Obor, ktorého čas nadišiel

„Je to veľký úspech," zvolal Samoan, keď došiel Bobros. „Pozri na ten dav!"

Na trhovisku sa zišlo najmenej tisícpäťsto obrov, medzi nimi ani jedna obryňa. Každú minútu prichádzali desiatky ďalších.

„Strážcovia sú s nami!" spokojne sa uškrnul Bobros a zamával davu, ktorý na neho čakal.

Zhromaždenie obrov mu nepripravilo nič menšie ako ovácie.

Bobros Hrozný, ako ho často zvykli volať, im poskytol chvíľu pre vyjadrenie ich radostného entuziazmu. Potom pozdvihol ruky, aby ich umlčal. Prišlo toľko ľudí, že tí, ktorí stáli vzadu, ho nemohli vidieť a hlučne protestovali.

Traja Bobrosovi muži preto išli zo skladišťa jedného priaznivca zobrať obrovský sud, tri metre vysoký. Za hlasného povzbudzovania ho prikotúľali, a keď bol sud vztýčený, dav bol vo vytržení. Vyzdvihnutý svojimi mužmi, Bobros sa postavil na vrch suda. Obri mu vzdali druhú vlnu ovácií.

Napriek tomu, že mal len dvadsaťštyri rokov, Bobros, syn Bobrosa, vedel, ako očariť dav. Bol to ohromný obor, viac ako o polovicu vyšší od normálneho muža (alebo 'trpaslíka', ako obri zvykli volať tých, ktorí nepatrili medzi Nefilim), hora svalov s obrovskými chlpatými rukami, ešte väčšími nohami a mimoriadne ostrými čiernymi očami, ktoré žiarili ako blesky prichádzajúce priamo z nebies Strážcov. Z jeho očí sa dalo vyčítať, že ovládol niektoré z najnebezpečnejších síl nekromancerov svojej línie. Bobrosovci boli čiernymi mágmi generáciu za generáciou, už od čias pradávnych dní Harmaga Nekromancera, syna Azazela Strážcu a otca prvého Bobrosa.

„Priatelia," začal svojim hrmotným hlasom, ktorý všetci bez problémov počuli, dokonca aj tí, čo stáli v zadných radoch, „prišiel som dnes, aby som vám pripomenul slávu našich predkov, neporaziteľných Strážcov!"

Dav na meno ohnivých anjelov zareagoval záplavou aplauzu. Bobros nadšene vykrikoval spolu s nimi, až kým ich opäť neumlčal pozdvihnutím rúk. „Príliš mnoho ľudí," pokračoval, „...príliš mnoho ľudí v tomto kráľovstve zvykne zabúdať nato, ako vyzerala Zem predtým, ako naši predkovia, Strážcovia, vedení Azazelom a Šemyazom, zostúpili na Mount Hermon. Kráľovstvo, ak ho môžete nazývať kráľovstvom, bolo kráľovstvom trpaslíkov - nehanebných, bezcenných, hlúpych blobov, ktorí sa sotva dokázali obliecť a nakŕmiť. Svoje dni trávili povaľovaním sa, sotva sa medzi sebou rozprávali. Nikdy nič neobjavili. Nikdy nič nevynašli. Okrem svojich chatrčí a stromových domov, nikdy nič nepostavili. A v posteli boli takí beznádejní, až sa čudujete, ako ich druh vôbec dokázal prežiť!" Bobros pozdvihol päsť s malíčkom napoly vztýčeným. A vrhol na nich posmešne ľútostivý pohľad.

Ako dobre vedel, obri milovali tento druh rétoriky. Tlieskali rukami, revali ako divé zvery, skákali hore-dole až sa zem otriasala.

„Rasa trápnych, mizerných, bezcenných, opovrhnutiahodných, odporných blobov! Sotva lepších od zvierat. V skutku nehodných byť nazývaní ľudskými bytosťami! Či áno?"

„Nie! Nie! Nie! Nie!..." vrieskali obri jediným titanským hlasom.

„Úplne bezcenní! Až nakoniec zostúpili Strážcovia." Bobros sa odmlčal, aby dal priechod ich nadšenému revu.

„Oženili sa s dcérami akože-ľudí a požehnali kráľovstvo svojimi nefilimskými deťmi. To bol skutočný začiatok. Bola stvorená nová rasa! Zrodili sa prví ozajstní ľudia!" Bobros zvýšil hlas, „A boli impozantní! Boli nezastaviteľní! Ako vy! Ako ja! Ako my!"

Zhromaždenie obrov demonštrovalo svoj súhlas zdvihnutými päsťami a dupaním.

„Môžete mi prezradiť jednu dobrú vec v tomto kráľovstve, ktorá nepochádza od Nefilim? Bez nás by v kráľovstve neexistoval ani jeden nástroj. Bez nás by v kráľovstve nebol ani jeden mäkký kameň. Bez nás by v kráľovstve nebolo ani jedno poriadne energetické pole. Čo urobili trpaslíci so svojimi poľami? Postavili kaplnky, kde môžu sedieť a bozkávať anjelom zadky, nič viac! Inak, niet sa čo čudovať, pri tých sračkách, ktoré jedli - a stále jedia, mimochodom. Horšie ako sračky. Sračky majú aspoň chuť."

Obri sa smiali, bučali opovrhnutím a pľuvali na zem.

„Trpaslíci, škoda hovoriť, sa veľmi nezmenili. Ale zvyknú zabúdať na jednu vec: My sme na Zem priniesli civilizáciu! My sme urobili kráľovstvo tým, čím je!" Bobros sa na niekoľko sekúnd odmlčal, uvažujúc, či prišiel čas, aby navrhol, že iba obor je hodný zastávať funkciu Kráľa Atlantídy. Ale keďže to sa v podstate rovnalo vyhláseniu vojny zvyšku kráľovstva, rozhodol sa počkať na vhodnejšiu príležitosť.

Pokračoval, „Ako viete, v posledných rokoch nastali v energetických poliach veľké poruchy. Pravda je, že tieto zmeny začali pred mnohými rokmi. Ako dieťa si pamätám na Bobrosa, môjho otca, ako sa sťažoval, že niektoré z jeho rituálov sú narúšané novými zmenami v poliach, zmenami, s akými sa nekromanceri mojej línie nikdy predtým nestretli. Ale tieto zmeny zostali mierne. Až v posledných mesiacoch sa nám všetkým zjavne ukázalo, že pred nami stoja veľké hrozby. Sú to mimoriadne vážne záležitosti. Uvedomujete si, čo sa stane, ak sa veciam ponechá voľný priechod? Nezrútia sa len polia, ktoré vás vo vani udržiavajú v teple. Neprídete len o polia, ktoré chránia vaše potraviny, aby nezhnili. My, obri Nefilim, pomocou polí spájame naše vedomie so Strážcami. My, obri Nefilim, cez polia čerpáme od Strážcov naše sily. Ak sa sieť polí zrúti, prídeme o všetko. O všetko!"

Bobros zostal niekoľko sekúnd ticho, sledujúc vlnu úzkosti, ktorá prebiehala davom. Zovrel pravú päsť, udrel ňou do dlane svojej ľavej ruky a pokračoval nahnevaným hlasom, „Tu prichádzame k úplnej absurdnosti. My sme boli prvými ľuďmi v kráľovstve, ktorí pracovali s poľami. My sme naučili ostatných zhotovovať mäkké kamene na ovládanie síl polí. My sme vyvinuli najmocnejšie a najprepracovanejšie polia v celom kráľovstve. Ale keď celej sieti polí hrozí záhuba, čo robíme? Nič! Vôbec nič! Len sedíme a čakáme na katastrofu, akoby sa jej nedalo zabrániť. Je toto v súlade s našim nefilimským duchom? Takto sa správajú synovia Strážcov?"

„Nie!" zareagovali obri a strúhali znechutené grimasy.

„Uvedomujete si, že trpaslíci po celom kráľovstve babrú do polí a vytvárajú tak svojou neschopnosťou hrozný zmätok? Uvedomujete si, že naše polia sú postihované scestnými zásahmi, ktoré trpaslíci každý deň spôsobujú? Uvedomujete si, že sme to my, kto platí vysokú daň za ich chyby? Pravda je, že trpaslíkom v prvom rade nikdy nemalo byť dovolené hrať sa s poľami. Sú totiž príliš hlúpi!"

„Zabijeme ich všetkých?" zakričal jeden z jeho fanúšikov.

„Nakoniec, prečo nie?" rozrehotal sa Bobros a obri sa smiali spolu s ním.

„Čo máme robiť, Bobros?" opýtal sa obor.

„Áno, Bobros. Povedz nám, čo máme robiť!" zahučal dav.

Bobros pozdvihol ruky, aby nastolil ticho a vyhlásil, „Musíme získať kontrolu nad poľami. Plnú kontrolu. Absolútnu kontrolu. A to hneď teraz! Nech Najvyšší Veliteľ Bexton pošle Kráľovi Atlantídy správu s požiadavkou, aby superintendanti polí po celom kráľovstve boli nahradení našimi mužmi."

„Ale to by znamenalo získanie plnej kontroly nad všetkými svätyňami kráľovstva!" zvolal starý obor. Čistá pravda - ten, kto by ovládol sieť polí, by sa stal novým Kráľom Atlantídy.

„Ja s tým problém nemám, starký, a ty?" Bobrosove oči sa rozsvietili desivou nekromancerskou žiarou. Stál na svojom sude veľmi vzpriamene a spokojne nasával povznesenú náladu obrov.

Súdiac, že nastal čas uzavrieť svoju reč, pozdvihol ruky, a čerpajúc zo síl, ktoré prijal od svojho otca, Hlasom projektoval na dav. „Budeme tu len stáť s otvorenými ústami ako bezmocný dobytok, ktorý čaká na porážku?"

„Nie! Nie!..." rozohňoval sa dav.

„Vyplytváme dary, ktoré sme prijali od Strážcov, namiesto toho, aby sme sa sami seba zastali?" zdvihol zúrivú päsť.

Rastúci hnev davu, „Nie! Nie!..."

„Chcem, aby ste povstali a stali sa veľkými! Nech sú na vás vaši predkovia pyšní!" Bobros premenil svoj Hlas na obrovský plameň, „Chcem, aby ste svetu ukázali, čoho sú schopní plnokrvní Nefilim! Chcem, aby ste ma sprevádzali do domu Lorda Vrolona, Superintendanta Polí z poverenia jeho Najvyššieho Veličenstva Kráľa Atlantídy, a predali mu jasnú správu. Chcem, aby ste so mnou kráčali k palácu Najvyššieho Veliteľa Bextona a žiadali, aby bola Kráľovi Atlantídy zaslaná správa - nech sú nám polia, ktoré nás naši slávni predkovia učili používať, navrátené!"

„Áno! Áno!..."

„A nech je znovunastolená zvrchovanosť Nefilim! Buďme slávni a víťazní. Sláva! Sláva! Sláva Strážcom a ich synom!"

Z davu vzišla mocná vlna jasotu. Obri si navzájom nadšene blahoželali a Bobrosa triumfálne niesli hlavnou uličkou trhoviska. Ale ako postupovali, ich aplauz sa postupne menil na zúrivé výkriky, k nebu dvíhali výhražné päste. Skákali hore-dole a hrozivo dupali. Niektorí začali triasť stánkami trhoviska a rozbíjať džbány, zatiaľ čo ostatní si zohnali veľké drevené palice a rôzne iné náčinie, ktoré sa dalo použiť ako obušky a zbrane. Mnohí sa po zbraniach obzerať nemuseli, pretože na stretnutie už prišli vyzbrojení obuškami.

V priebehu minúty sa obri zmenili na divoké, revúce beštie, ktoré sa zo všetkých smerov vrhajú na plasové steny trhu s rybami.

Melisa, ktorá obrazy sledovala so znechuteným výrazom na tvári, zatvorila oči. „Och, nie! Nie, už zase!"

„Mám víziu zastaviť?" spýtal sa Pralaya.

Melisa opäť otvorila oči. „Nie, radšej to chcem vidieť. Myslíš, že by sme mali varovať Bextona?"

„Nie, nie," odvetil Pralaya potichu. „Na stretnutí boli niektorí z jeho mužov."

16.3 Masaker

Bolo to surové, beštiálne, šialené a obri to milovali. Použijúc svoje obušky, palice a obrovské päste, netrvalo im dlho, kým rybí trh zrovnali so zemou. Každý jeden sud s olejom bol rozdrvený. Každý džbán rozbitý. V deštruktívnom šialenstve bolo dokonca vidieť niektorých predavačov, ako si ničia vlastné stánky.

Keď nezostalo nič, iba kopy plasovej sute zmáčané páchnucou rybacou kašou, dav obrov vedený Bobrosovými mužmi sa plnou rýchlosťou rozbehol ulicami citadely, revúc od zúrivosti, víriac oblaky prachu. Pritiahnutí rámusom, pridalo sa k nim ešte viac obrov. V čase, keď došli k rezidencii Lorda Vrolona, sa ich počet zdvojnásobil.

Bolo to skvelé sídlo, veľmi nákladne postavené - pyšný emblém zvrchovanej autority Jeho Najvyššieho Veličenstva Kráľa Atlantídy, ktorého bol Lord Vrolon v citadele nefilimských obrov oficiálnym zástupcom. Táto veľká stavba sa skladala z troch oddelených krídel obklopených prekrásne navrhnutými záhradami plnými ušľachtilých starobylých stromov a vzácnych rastlín, ktoré vyžarovali jemné, zdraviu prospešné energie. Desiatky záhradníckych polí nainštalovaných v rezidencii udržiavali oslnivé koberce kvetov, ktoré žiarili bohatstvom aurických farieb a šírili opojné astrálne vône, k nadšeniu zvieracích miláčikov - filosteropov, modrých korytnačiek a vzácnych zvierat čudných tvarov ako za Pradávnych Dní Zeme. Kdekoľvek sa človek pozrel, či von alebo dovnútra sídla, všade boli sochy bohov osadené drahokamami a iné neoceniteľné umelecké diela. Súkromie a pokoj malého statku boli zabezpečené vysokými, tri zákonné stopy širokými stenami z plasu tvrdého ako kameň, a jediným vchodom bol spevnený portál masívnej drevenej brány, strážený malým oddielom vojakov Kráľovej armády.

Keď zbadali blížiaci sa rozzúrený dav, vojaci stojaci pred bránami ihneď zavolali na pomoc svojich kamarátov. Rovnako ako zvyšok posádky, boli to všetko normálni muži, nie obri. Veliteľ armády, ktorý stál na malej plošine na vrchu čelnej steny, bol taký vydesený pohľadom na obrov, že sa radšej rozhodol obetovať mužov pred bránami, ako riskovať jej otvorenie. Zavolal pomoc a zhromaždil všetkých svojich mužov - na statku ich bolo štyridsaťtri. A prikázal, aby brána bola zosilnená drevenými brvnami.

Obri obkolesili majetok; uistili sa, že žiaden z trpaslíkov nebude môcť uniknúť. Potom začali výhražný vojnový tanec, hučiac hlbokými hlasmi, „Tras sa-tras sa-tras sa-tras sa...!" a divoko dupali, až sa pod nimi zem otriasala.

Jeho Výsosť Lord Vrolon, Najvyšší Superintendant Polí pre Severovýchod, z Poverenia Jeho Najvyššieho Veličenstva Kráľa Atlantídy, sedel za obrovským stolom, keď začul zlovestné hučanie obrov.

„Och môj Pán Melchisedek! Čo v kráľovstve je toto?" vykríkol a zvažoval, či by mal vyjsť na balkón. Ale postarší pán bol taký obézny a jeho srdce už bolo na tom tak zle, že aj postaviť sa bolo pre neho namáhavé.

Jeden z karmínovo odetých úradníkov vtrielil do jeho pracovne. „Lord Vrolon... Lord Vrolon... sú ich stovky! Sú úplne šialení! A viete, akí sú, keď sú šialení..."

„Pošlite správu našej posádke v Pentore. Potrebujeme posily. Okamžite!" Vrolonove hrdlo bolo vyschnuté.

„Ale to nemôžeme, Vaša Výsosť! Všetky komunikačné polia sú už tri dni mimo prevádzky. Momentálne sa na ich oprave usilovne pracuje a ak sa z milosti nášho Pána Melchisedeka..."

„Podsvetie!" zahrešil Vrolon. „Tie prekliate polia sa so mnou budú zahrávať do poslednej chvíle!" Z vrecka vytiahol mäkký kameň, darček od jeho snúbenice. Bolo to najmodernejšie komunikačné zariadenie, zhotovené preslávenými výrobcami kameňov svätyne Verzazyela, zo vzdialeného Kraja Snežných Hôr. Ale keď sa Vrolon pokúsil aktivovať mäkký kameň, aby vyslal tiesňovú správu cez tmu viditeľnú, priestor zostal mĺkvy.

„Nech sa Pán Melchisedek nad nami zmiluje!" zašepkal Lord Vrolon a utrel si z čela ťažké kropaje jedovatého potu.

Medzitým Bobros došiel k bráne.

Obri prerušili svoj vojnový tanec. Na miesto sa znieslo zlovestné ticho.

Bobros nasadil pokojný, slávnostný hlas, „Prišiel som odovzdať správu Lordovi Vrolonovi, Najvyššiemu Superintendantovi Polí z Poverenia Jeho Najvyššieho Veličenstva Kráľa Atlantídy. Otvorte bránu a zaveďte ma k nemu!"

Strážca, hoci vysoký, bol od Bobrosa stále aspoň o štyri hlavy nižší. V hrôze k nemu vzhliadol.

„Otvorte bránu!" projektoval na neho Bobros Hlasom.

Prinútený silou nekromancerského Hlasu, strážca sa obrátil na svojho veliteľa, ktorý ešte vždy stál na vrchu steny, a zopakoval rozkaz, „Otvorte bránu!"

„Ani náhodou, muž Zákona!" odvetil dôstojník. „Ak máte správu, odovzdajte ju mne. Ja ju doručím Jeho Výsosti Lordovi Vrolonovi, Najvyššiemu Superintendantovi..."

„Ako sa opovažuješ?" prerušil ho rozzúrený Bobros. Uprel na neho svoj zrak a projektoval do jeho hlavy masívnu sprchu jedu.

Dôstojník sa v momente zrútil z plošiny. Jeho vojaci sa museli uhnúť, ako s plesnutím dopadol na prašnú zem.

Mŕtvy.

„Otvorte bránu!" zopakoval Bobros, tentokrát pokojným, nenúteným hlasom.

Jeden z karmínovo odetých vojakov, s tvárou skrútenou panikou, zakričal na kamarátov stojacich za stenou, „Pre Pána Melchisedeka, otvorte bránu!"

Žiadna odpoveď.

Bobros pokrčil plecami a obrátil sa, „Nuž, tak potom... otvorte bránu!" povedal obrom s pokojným úsmevom na perách.

Príkaz spustil novú vlnu šialenstva. Všetci obri začali vrieskať. Prirútili sa k bráne a zaútočili na steny. Za desať sekúnd boli stráže udupané na smrť. Niekoľko skupín obrov sa vybralo priniesť kmene veľkých topoľov z neďalekých ulíc. Bolo to ľahké. Postavili sa na každú stranu stromu a striedavo tlačili, až kým nevykývali strom z koreňov a ten sa so škaredým praskotom zrútil. Ale ešte skôr, ako boli prinesené improvizované baranidlá, sa brána rozpadla pod zúrivosťou davu. Medzitým sa na južnej strane sídla rozpadávala plasová stena.

Dovnútra sa vovalili hordy obrov. Použili svoje palice, holé ruky a zuby. Zmasakrovali trpaslíkov-vojakov a záhradníkov. Každý jeden strom v záhrade bol vyvrátený. Sochy boli premenené na prach, kvetinové koberce rozdupané, kríky vytrhané. Filosteropy, korytnačky a vzácne zvieratá boli zožraté zaživa. Na dolnom podlaží domu, potom ako povraždili služobníctvo a rozbili každý jeden kus nábytku, obri zaútočili na živé steny.

Bobros a jeho obri išli rovno do superintendantovej pracovne. Keď došli na vrchol majestátneho schodišťa, gestom ruky im Bobros prikázal, aby zostali ticho. Aby ich rozosmial, išiel a postavil sa rovno pred dvere a trikrát jemne zaklopal. „Je tu, z milosti Pána Melchisedeka, Lord Vrolon, prosím?" opýtal sa príjemným hlasom. Ale na statku bol taký lomoz, že musel svoju otázku zopakovať, tentokrát kričiac.

Na druhej strane sa mladý armádny dôstojník zúfalo snažil zabarikádovať dvere použitím Vrolonovho stola. „Čo chcete?" zakričal naspäť.

„Chcel by som hovoriť s Jeho Výsosťou, z milosti Pána Melchisedeka."

„Z autority koho prichádzate?" opýtal sa dôstojník roztrasene.

Bobros Hrozný stratil trpezlivosť. Pozrel sa na svojich priateľov, luskol prstami a palcom ukázal na dvere.

O pätnásť sekúnd neskôr boli dvere vyvalené, stôl Lorda Vrolona pod nimi a dôstojník rozmliaždený pod troskami.

Lord Vrolon stále sedel vo svojom kresle. Blížiaca sa smrť mu dodala odvahu, hľadel priamo do Bobrosových očí. „Pokúšaj hnev Kráľa Atlantídy na vlastné riziko, obor!" zvolal vzdorovito.

„Vyhrážaš sa mi, prasiak?" usmial sa Bobros opovržlivo, namieriac hroziaci prst na ohromnú kopu tuku Lorda Vrolona. Zbadal mäkký kameň, ktorý superintendant držal v ruke. Zľakol sa, že je to zbraň a tak Lorda Vrolona okamžite utopil v masívnej dávke červeného jedu.

Bolesť bola príšerná. Lord Vrolon zalapal po dychu. Mäkký kameň, ktorý mu krásna Felícia, vysoká kňažka Verzazyela, darovala pred niekoľkými mesiacmi, mu vypadol z ruky.

Sardonicky sa smejúc, Bobros pomaly kráčal k Lordovi Vrolonovi. Zdrapil jeho hlavu do svojich obrovských chlpatých rúk a dorazil ho smrtiacou dávkou čierneho jedu, zatiaľ čo mu hlboko do očí vrazil svoje palce. Stále ho držiac za hlavu, Bobros zdvihol nadmieru obézne telo Lorda Vrolona akoby to bola len prázdna karmínová taška. Vyniesol ho na balkón a tam ho vystavil davu.

Po celom statku, obri, rozohnení pachom a chuťou krvi, oslavovali svoje ľahké víťazstvo titanským rámusom. Bežali k čelnej časti sídla a volali Bobrosovi na slávu.

Stojac na balkóne, mladý obor použil svoje nekromancerské sily. Spočívajúc na frenetických vibráciách prúdiacich z davu, vzýval Strážcov a zniesol nadol na seba odraz ich supermentálnej prítomnosti.

V Bobrosovej aure sa objavila zvláštna žiara.

Dav bol umlčaný neobyčajne rýchlo sa pohybujúcou, podivnou energiou Strážcov.

Ako každé stretnutie so Strážcami, bolo to krátke, ale zničujúco intenzívne. Nezabudnuteľné. Eón skoncentrovaný do jednej sekundy, víriaca myriada svetov poznaná v mihnutí oka, kakofonické zjavenie mnohorozmerných abstraktných nerealít zvinutých do jedinej hyper-reálnej bodky. Čas pohybujúci sa hore-dole a dopredu-dozadu, prenasledujúci svetelnou rýchlosťou pohybujúci sa tok myšlienok Strážcov, bez toho, aby ho niekedy dolapil. Vesmír uvedomujúci si sám seba ako zmätenú mentálnu formu - ale čí? - a všade sa rozširujúci - ale prečo? - potom opäť skondenzovaný do bodu skôr, ako mal čas spýtať sa, aký to má všetko zmysel. Viac a viac vesmírov prúdiacich z bezzdrojového zdroja - ale prečo? - a odcudzujúcich sa, hlavne sami sebe. Kozmický cyklus, ktorý sa zdal byť ukončený, opäť započal, zatiaľ čo sa súčasne odohrávali oveľa väčšie veci - veci, ktoré môžu byť poznané iba prežívaním matematického vzorca, ktorý si razí cestu do nekonečnosti, ale takou rýchlosťou, že nikdy nemá čas opýtať sa, či tam niekto je.

Práve tak rýchlo ako prišla, supermentálna prítomnosť zmizla.

Obrov to zanechalo v ohromení. Ich úplné ticho kontrastovalo s divokým rámusom z vnútra sídla, kde bolo mnoho obrov takých vyťažených demolovaním všetkého, až im zostup Strážcov unikol.

Bobros, ktorý stále držal mŕtvolu Lorda Vrolona za hlavu, palce vrazené hlboko dovnútra očných jamiek starého muža, pozoroval krv, ktorá mu stekala po ruke. „Kto chce prasiaka?" zareval na dav. Lebo obri verili, že zjedenie tela porazeného nepriateľa je spôsob, akým mu ukradnúť jeho silu - obzvlášť obličky a ich chutné vršky, mozog, pečeň a srdce.

„Ja! Ja!..." Prebudení zo záblesku Strážco-vosti, nad ktorým zastávala supermyseľ, vyhliadkou kanibalskej hostiny, obri zareagovali detským nadšením a začali hore-dole skákať.

„Nech je víťazstvo vaše!" Bobros zhodil superintendantove telo z balkóna. Jeho muži priniesli krvavé pozostatky mladého dôstojníka, ktorý bol rozmliaždený pod dverami. Jeho telo bolo tiež predhodené davu.

Ako hladné psy, obri sa vrhli na mŕtvoly. Ani sa neunúvali strhnúť z nich karmínové rúcha. Tí, ktorí stáli blízko, len hrýzli do všetkého, čoho sa dokázali zmocniť, a to, komu sa ujdú obličky a ostatné chuťovky, bolo ponechané náhode. Obri, ktorí stáli ďalej od balkóna, sa uspokojili s telami ostatných vojakov. V povznesenom šialenstve dav zaútočil aj na telá záhradníkov - nie aby ukradli ich silu, ale len pre zábavu, aby neboli ukrátení hostiny.

Na balkóne Bobros s láskavým úsmevom na tvári sledoval rituálne orgie, keď mu jeden z jeho mužov prišiel zašepkať do ucha, „Skoro všetky steny sídla sú zničené! Radšej odtiaľto vypadnime skôr, ako sa všetko zrúti!"

Ako hovoril, ozvali sa zlovestné praskavé zvuky.

Bobros a jeho prívrženci náhlivo zoskákali z balkóna, zatiaľ čo ostatní obri, ktorí boli stále vo vnútri budovy, plnou rýchlosťou trielili von. Akurát včas. Posledné dve stojace steny sa poddali tlaku strechy.

V priebehu sekúnd sa to, čo zvyklo bývať pýchou Kráľových architektov, zmenilo na hromadu trosiek, k divokému nadšeniu davu.

„Zoberieme ich teraz do paláca Najvyššieho Veliteľa?" Samoan sa opýtal Bobrosa.

„Daj im ešte chvíľu. Nech dojedia trpaslíkov," odvetil Bobros a oblízal si jeden zo svojich krvavých palcov, hľadiac na masakru navôkol. „Chceme, aby boli v nálade, nie? Hodovanie na trpaslíčom mäse zohreje ich ducha."

„Mali sme jedného z nich nechať nažive, aby to mohol oznámiť do Kráľovho paláca," povzdychol si Samoan zamyslene.

„Neboj sa, Kráľ o nás čoskoro bude počuť. Poďme von zhromaždiť našich mužov."

O pár minút neskôr, keď už každý obor dostal svoj podiel surového mäsa, Bobros dal signál, „Do paláca najvyššieho veliteľa! Sláva! Sláva! Sláva Strážcom a ich synom!"

16.4 Vyzývateľ

Najvyšší Veliteľ Bexton, varovaný svojou políciou, stál na balkóne, keď začul a uvidel zúrivý dav, ktorý sa rútil na jeho palác. Zostal veľmi pokojný, ako ostatne počas celého svojho života, dokonca aj keď čelil tým najťažším okolnostiam. Počas pätnástich rokov jeho vodcovstva citadely sa občas vyskytli vlny občianskych nepokojov. Obri mali horúcu krv a z času na čas sa radi oddávali športu ničenia svojho vlastného mesta, hlavne páchnuceho trhu s rybami, ktorý bol zámerne postavený (pravidelne, znovu a znovu) z ľahkých materiálov. Ale nikdy predtým počas doby jeho vodcovstva sa dav neodvážil pochodovať na jeho palác.

Dvetisíc vojakov utvorilo hustú obrannú líniu. Ale toto neboli žiadni vojaci-trpaslíci armády Kráľa Atlantídy, ale obri tretieho bataliónu Zelenej Gardy, malej armády samej o sebe, po celom kráľovstve preslávenej ako jedna z najnebezpečnejších bojových síl všetkých čias. Proti ich smrtiacim jed-poliam a Hrot-zbraniam nemal dav ozbrojený palicami a obuškami najmenšiu šancu.

Alebo áno? Bexton uvažoval. Mnohí spomedzi obrov vedeli, ako manifestovať zvláštne a desivé sily nebies Strážcov. A dav bol vedený Bobrosom, prestížnym mágom, ktorý už pred dvomi rokmi, vo veku dvadsaťdva rokov, vyhral všetky magické súťaže gildy nefilimských nekromancerov a následne sa stal ich vodcom.

Čo ak boli Bobros a jeho muži dostatočne mocní nato, aby neutralizovali Hrot-zbrane Zelenej Gardy?

Potom sa mohlo udiať čokoľvek.

A čo ak Zelená Garda odmietne bojovať proti svojim obrím druhom? To bolo nepravdepodobné. Vojaci boli mimoriadne disciplinovaní. Ale predsa, len veľmi zriedka sa museli zraziť so svojim vlastným druhom. Škrípajúc zubami, Bexton sledoval, ako sa dav zhromažďuje na Námestí Vyhlásení, ktoré sa tak nazývalo, pretože sa tam raz za rok zhromaždili obyvatelia citadely, aby si vypočuli Strážcami inšpirovanú reč svojho najvyššieho veliteľa. Bexton si radšej nechcel predstavovať tie jatky, ktoré by vypukli, keby sa situácia vyhrotila.

Keď uvideli svojho najvyššieho veliteľa stáť na kráľovskom balkóne, ktorý sa týčil viac ako päťdesiat zákonných stôp nad úrovňou zeme, dav obrov stíchol. Zostali stáť niekoľko zákonných stôp od radov stráží a čakali na Bobrosa.

V prvom rade vojakov stáli aj Fornan a jeho syn Bazalinger, dvaja generáli, ktorí velili elitným bataliónom Zelenej Gardy. Fornan bol starý obor, ktorého tvár bola taká zvráskavená, že jeho muži ho láskavo volali 'krokodíl Fornan'. Stál pod kráľovským balkónom. Použijúc silu Hrotu, komunikoval so svojim synom, ktorý sa nachádzal vonku na južnom krídle paláca, asi šesťsto zákonných stôp od neho. „Je ich aspoň raz toľko ako nás!"

„Žiadne obavy," Hrot-odpovedal Bazalinger, „Bobros mi dal svoje nekromancerské slovo, že okrem odovzdania správy neurobí nič viac. Sľúbil, že udrží dav na uzde."

„Ale pozri sa na ich oči! Sú pod vplyvom jedu1 Strážcov. Sú divokí! Celé sa to môže vymknúť spod kontroly."

To bolo bystré zhodnotenie situácie. Obri boli od prírody nevyspytateľní. Ale keď sa ich mozgy od jedu Strážcov prehriali, potom sa mohlo udiať naozaj čokoľvek. Ako sami s neskrývanou hrdosťou hovorievali, 'Keď sa nefilimskí obri zbláznia, ich šialenstvo nepozná hraníc.' Hoci bol majstrom v nekromancerskom umení ovládania davu, Bobros veľmi dobre vedel, že hrá nebezpečnú hru. Ale na základe znamení, ktoré prijal, veril, že jeho čas nadišiel a Strážcovia sú s ním.

Keď došiel na Námestie Vyhlásení, dav utvoril koridor, aby mu umožnil prejsť ku kráľovskému balkónu. Nasledovaný svojimi mužmi, kráčal pomaly a hľadel rovno pred seba.

„Čudná šelma!" povedal si sám pre seba krokodíl Fornan, ako sledoval bohatstvo zložitých geometrických tvarov, ktoré žiarili z Bobrosovej aury - nezameniteľný znak vysokého zasvätenca mystérií Strážcov.

Na kráľovskom balkóne Bexton tiež hľadel na čudné svetlá, ktoré vychádzali z Bobrosa. „Nečudo, že dav je ním fascinovaný!" pomyslel si. A zhlboka sa nadýchol, pripravujúc sa na jednu z rozhodujúcich bitiek svojho života.

Bobros zastavil niekoľko zákonných stôp od Generála Fornana. Obaja muži na seba niekoľko sekúnd mlčky hľadeli. Potom sa Fornan opýtal hlasným, ceremoniálnym hlasom, „Bobros, syn Bobrosa, prečo si sem prišiel?"

Bobros odpovedal nemenej ceremoniálnym tónom, „Inšpirovaný vysokým vedomím Strážcov, prišiel som odovzdať správu Jeho Výsosti Bextonovi, Najvyššiemu Veliteľovi citadely."

„Hovor, Bobros!" zavolal Bexton z kráľovskej plošiny. „Počúvam."

Nasledovalo ťaživé ticho.

Dav bol svedkom, ako na Bobrosa zostúpilo svetlo Strážco-vosti. Teraz boli presvedčení, že je inšpirovaným zástupcom ich anjelských predkov. Bol to ohnivý Šemyaza, ktorý cez neho hovoril? Alebo dokonca sám Azazel?

Ako diktoval protokol, predtým, ako oslovil vodcu citadely, Bobros pokorne sklonil hlavu. Potom vzhliadol nahor. Nasledujúc etiketu, upriamil svoj zrak na panovníkove chodidlá. „Vaša Excelencia, my, z gildy nefilimských nekromancerov, sme presvedčení, že nastal čas požiadať Jeho Najvyššie Veličenstvo Kráľa Atlantídy, aby kontrola nad energetickými poľami bola odovzdaná naspäť Nefilim. Preto vám prinášam petíciu požadujúcu, aby bola do Kráľovho paláca neodkladne odoslaná správa - žiadame, aby najvyšší superintendant polí každej provincie v kráľovstve bol nahradený jedným z nekromancerov mojej gildy."

Bexton sotva dokázal veriť vlastným ušiam. Za celých päťdesiatdva rokov svojho mizerného života nikdy nepočul takú nehoráznosť. Totálna vojna proti všetkým provinciám kráľovstva. Bola to azda táto vec, ktorú mali nekromanceri za lubom? Aby nerozvášnil dav, Bexton si dal zvlášť záležať, aby mladého hlupáka neodmietol. „Ďakujem vám za prednesenie petície gildy, Bobros, syn Bobrosa," odpovedal pokojným hlasom. „Zvážim vašu požiadavku a o svojom rozhodnutí vás budem informovať v zákonne blízkej budúcnosti."

Ale Bobros sa nemienil tak ľahko vzdať. S očami stále upriamenými na Bextonove chodidlá, nástojil, „Vaša Excelencia, gilda nekromancerov by vás rada upozornila na mimoriadnu závažnosť súčasnej situácie, čo sa týka energetických polí. Pokiaľ sa nepodnikne okamžitá akcia, globálne zrútenie siete polí môže nastať každým dňom. Nemusím vám pripomínať, aké dramatické následky by to malo pre všetkých ľudí Nefilim, ktorých drahocenné spojenie s ich predkami, Strážcami, spočíva práve na poliach."

„Prečo mi tento arogantný bastard musí priviesť pod balkón štyritisíc ľudí, aby mi povedal toto?" rozmýšľal Bexton. Ale nedal najavo žiadnu známku hnevu. „Váš najvyšší veliteľ si je dobre vedomý stavu siete polí v kráľovstve a prijal všetky potrebné opatrenia, aby zabezpečil blaho svojho ľudu," odpovedal tichým, otcovským hlasom.

Bobros zvýšil hlas, „Aké opatrenia, Vaša Excelencia?"

Bexton zbledol. Za pätnásť rokov jeho vodcovstva sa mu nikto neodvážil odpovedať takýmto spôsobom.

Davom prebehol šum.

Pohľad krokodíla Fornana stvrdol, bol pripravený na útok. Ale Bazalinger ho Hrot-zavolal, „Zostaneme pokojní, otec! Zostaneme pokojní!"

Bexton prehltol svoj hnev a jednoducho zopakoval, „Všetky potrebné opatrenia."

„Vaša Excelencia," Bobros ešte viac zvýšil hlas, „v týchto mimoriadnych časoch, keď sú ľudia Nefilim na pokraji totálnej katastrofy, my, nekromanceri gildy, sme presvedčení, že máme právo vedieť, čo presne robíte."

Táto netaktnosť už zašla ďaleko za hranicu tolerovateľného. Vidiac, že konfrontácia je neodvratná, Generál Fornan začal dávať pokyny svojim dôstojníkom. Na druhej strane, Bobrosovi muži, ktorí boli rozptýlení v dave, vytvorili sieť Hrot-spojení, pripravení rozpútať tajné smrtiace sily gildy a zaplaviť Zelenú Gardu hrozivou dávkou jedu.

Bexton sa rozhodol pre posledný pokus, ako zabrániť masakru. Pozdvihnúc ruky, obrátil sa na dav, „Dobrí ľudia citadely! Odkedy som som sa stal vašim vodcom, užívali ste si jednu z najcennejších vecí - mier! Ako výsledok rokov mojej trpezlivej práce ste teraz v situácii, keď sa nemusíte obávať žiadnych nepriateľov. Všetci naši susedia s nami podpísali zmluvy. A preto nikto z vás nemusel opustiť svoju manželku a deti, aby išiel do vojny. Ani jediný z vás nemusel oplakávať predčasnú smrť svojich detí. Namiesto zbytočného plytvania silami na vojny vo vzdialených zemiach sme si vybudovali prosperujúci národ. Nikdy predtým sme neboli takí bohatí! Ľudia po celom kráľovstve závidia Východnému Polostrovu - nielen náš brilantný pôvod, ale tiež našu kultúru a naše bohatstvo. Prečo by sme chceli toto všetko zničiť tým, že vyhlásime vojnu zvyšku sveta? Nechajme psov vojny, nech si štekajú! Načúvajte hlasu múdrosti!"

Bola to krásna reč, prehovorená vrúcnym takmer-Hlasom a s úprimným entuziazmom. Ale bol toto ten správny jazyk na schladenie jedovatej zberby rozvášnenej chuťou surového ľudského mäsa? Obri nemali náladu na reči o mieri. Chceli viac krvi.

„Vaša Excelencia, mier je určite krásna vec," odpovedal Bobros s náznakom cynizmu, ktorý rezonoval s davom, a odmlčal sa. „Je tu len jeden problém, s tým vašim mierom. Že náš všetkých zabije!"

„Zachádza priďaleko!" Hrot-zavolal Fornan svojmu synovi. „Ak dokážeš komunikovať s jeho mužmi, povedz im, aby sa rýchlo odjebali preč! Inak z ich mozgov urobím peklo Strážcov."

„Počkaj, otec!" Hrot-prosil Bazalinger, „Pre Námahine cecky, počkaj!"

Na kráľovskom balkóne sa Bexton triasol od hnevu.

To ale Bobrosa nezastavilo. „Ak budeme mierumilovne čakať na katastrofu, potom si nás katastrofa nájde. Nevyhnutne. A všetkých nás zabije! Budeme..."

„Bobros!" prerušil ho Bexton. „Dávam vám päť minút na rozchod."

Davom prebehla zmes vzrušenia a úzkosti.

Zvierajúc svoje palice, obri čakali na Bobrosov rozkaz na útok.

Oproti nim, vojaci boli pripravení odpáliť svoje zbrane.

Stále hľadiac na Bextonove chodidlá, Bobros načrel do svojich síl a projektoval Hlasom, „Vaša Excelencia, poslednýkrát vás žiadam, aby ste kladne zareagovali na petíciu gildy a poslali správu Kráľovi."

„Päť minút, Bobros!" slová dopadli ako rozsudok.

Bobros pozdvihol zrak a pohliadol najvyššiemu veliteľovi priamo do očí. Projektoval Hlasom, „Nuž, tak potom, Bexton, vás vyzývam!"

„Čo, do Škaredého Podsvetia, je toto za nezmysel?" Fornan zúrivo Hrot-volal svojmu synovi. „Vedel si, že sa toto stane?"

„Nemal som potuchy, otec!" Hrot-odvetil Bazalinger na druhom konci línie vojakov.

Bexton zostal úplne zaskočený. „Súboj?"

Podľa Zákona Nefilim, obor urodzeného pôvodu mal právo vyzvať najvyššieho veliteľa na súboj, za predpokladu, že bol podporený najmenej dvadsiatimi patriarchami mesta a piatimi stovkami občanov citadely. Použijúc svoje psychické sily a holé päste, najvyšší veliteľ a vyzývateľ mali bojovať na život a na smrť v magickom dueli. Ten, kto prežil, získal Východný Polostrov. Bol to prastarý barbarský zvyk, ktorý sa nepoužil už aspoň dvesto rokov. Dôvod bol jednoduchý: bolo výsadou najvyššieho veliteľa byť krytý všetkými svojimi dvornými mágmi, zatiaľ čo vyzývateľ bojoval len sám. Tradične bolo štyridsaťdeväť dvorných mágov, ktorí boli verbovaní spomedzi najmocnejších učiteľov Zákona Strážcov. Bobros bol šialený, ale nie taký šialený, aby sa odvážil čeliť jedu štyridsiatichdeviatich špičkových nefilimských čarodejov! Pomocou svojich kúziel nielenže dokázali človeka zabiť, ale tiež vážne poškodiť jeho dušu tak, že z nej nezostalo takmer nič, iba astrálny záblesk, dobrý akurát tak na eón trvajúci rad inkarnácií medzi larvy a zemské červy.

Kto do Ďalekého a Škaredého Podsvetia si Bobros myslí, že je, ak sa má postaviť proti takej sile?

Ohromený, krokodíl Fornan neveriaco civel na Bobrosa. „Naozaj myslí vážne to, čo hovorí?" Hrot-opýtal sa svojho syna.

Bazalinger od ohromenia zadržal dych.

„Áno, Bexton, súboj!" zareval Bobros. „Úplne legálny súboj, podporený päťdesiatimi najvýznamnejšími patriarchami mesta."

Aby podporili jeho slová, päťdesiat obrov, ktorí stáli v prvých radoch, pozdvihlo päste.

Bobros hovoril pravdu. Boli to uznávaní muži, bohatí a vplyvní členovia nefilimskej komunity. Keď ich Fornan spoznal, zostal ohromený. „Čo oni robia medzi touto zberbou?" žasol.

Živelná demonštrácia náhle nabrala atmosféru dobre pripraveného štátneho prevratu.

Tentokrát to bol Fornan, ktorý Hrot-prikázal svojmu synovi, „Povedz svojim mužom, aby zostali veľmi pokojní! Za nič v siedmych sférach nezačneme občiansku vojnu. Budeme sledovať, ale nezasiahneme!"

„A čo ak dá Bexton rozkaz na útok?"

„Rozkazy prijímaš len odo mňa a od nikoho iného!" Hrot-zareval generál Fornan na syna. „Pochopil?"

„Áno, otec!"

„Teraz, Najvyšší Veliteľ Bexton," pokračoval Bobros, „čo sa týka piatich stoviek občanov na podporu mojej žiadosti..." Nekromancer sa otočil a, vzývajúc Strážcov, zareval na dav, „Tí, ktorí ste so mnou, zdvihnite päste!"

Toto bola reč, ktorá sa obrom páčila.

Námestie Vyhlásení sa zmenilo na more nahnevaných pästí ukazujúcich do neba.

Bobros vzdorovito hľadel na Bextona. „Ako vyzývateľ mám právo zvoliť si čas a miesto. Budem tu, Bexton. Zajtra na úsvite!"

Biely od zúrivosti, Bexton mu odsekol hrozivým hlasom, „Rozchod, Bobros! Alebo..."

Bobros sa ironicky usmial, „Vaša Excelencia, kým ste najvyšším veliteľom, nedovolil by som si ísť proti vašim príkazom!"

16.5 Hádaj, kto stojí predo dvermi!

Neskôr toho popoludnia, Melisa Múdra, odetá vo svojich najkrajších bielych šatách, sedela so svojim bafometom v malej miestnosti, kde zvykla dávať čítania, keď zrazu obdržala cez tmu viditeľnú varovný signál. Rýchlo sa vytiahla z priestoru hlbokej vízie, v ktorom boli ona a Pralaya pohrúžení celé hodiny, hľadajúc pomoc pre Bextona.

„Och! Och! Hádaj, kto stojí predo dvermi!" zvolal Pralaya.

„Bobros!" Melisa zbledla. „Ako to, že sme ho necítili prichádzať?"

Na dvere domu dopadli tri hlasné zaklopania.

Vystrašená, Melisa sa usilovala jasne myslieť. „Mali by sme volať o pomoc?"

Bafomet zatvoril oči a Hrot-mapoval dom. „Nestrácaj čas, úplne dom izolovali. Všetky polia Hrot-komunikácie sú prerušené. A nemôžeme ani utiecť zadom. Pri zadných dverách je šesť jeho mužov."

Ozvali sa ďalšie tri zaklopania.

„Och, Strážcovia! Čo budeme robiť?" Melise dole chrbticou prebehla triaška. „Pralaya..." Melisa si zvierala ruky - obrazy masakry vykonanej Bobrosom a jeho mužmi boli v jej mysli stále čerstvé. V panike sa rozbehla ku skrini, kde držala zbraň z mäkkého kameňa.

„Na to ani nepomysli, aby si to použila!" varoval ju bafomet. „Na nich by to nefungovalo, iba by ich to rozzúrilo."

Melisa ho nepočúvala. Schmatla mäkký kameň a strčila si ho do vrecka na šatách. „Koľko ich je?"

„Aspoň dvadsaťpäť. Možno viac."

Ozvali sa tri hlasnejšie zaklopania.

„Ale ako sa mohli dostať do enklávy patriarchov?" So svojimi vysokými stenami a nepretržitými hliadkami Zelenej Gardy v uliciach, enkláva patriarchov bola najbezpečnejším a najodlúčenejším miestom citadely. Dovnútra smeli len obri z vyšších kást.

S očami stále zatvorenými, Pralaya sa zúfalo usiloval prelomiť energetický štít, ktorí Bobrosovi muži vytvorili okolo domu.

„Čo urobíme?" Aby sa prestala triasť, Melisa stiahla všetky svaly na nohách. Fungovalo to, až dokým sa na takmer vyvalené dvere nezniesla séria hlasných buchnátov.

„Hovorím, otvor dvere," povedal Pralaya.

„Čože?"

„Pôjdem s tebou," povedal bafomet statočne. A keďže sa Melisa nehýbala, potlačil ju svojou hlavou do nohy, „Poď!"

Ako sa pohli smerom k dverám, búchanie ustalo.

„Dokážu vycítiť, že prichádzame!" Melisu striaslo. V ruke vo svojom vrecku stále zvierala mäkký kameň.

Pralaya sa svojou kožušinou obtieral o jej nohy, aby ju trochu uistil, alebo možno preto, aby uistil sám seba. Zdalo sa, že prejsť uličkou, ktorá viedla k dverám, trvá celú večnosť. Kým došli k dverám, všetko tak utíchlo, až sa Melisa odvážila opýtať, „Myslíš, že odišli?" Bolo to absurdné. Na druhej strane dverí cítila prítomnosť.

Akoby jej chceli odpovedať, ozvali sa ďalšie tri zaklopania. Tri jemné zaklopania. Nič také ako divoké búchanie posledných minút.

„Otvor!" posúril ju bafomet.

Váhajúc, Melisa si položila ruku na ústa. Potom bez rozmýšľania na jeden šup otvorila dvere.

Ocitla sa tvárou v tvár Bobrosovi.

Stál vo dverách, masívny a uzemnený ako hora Podsvetia.

Melisine oči sa zachytili na prehnane hrubých perách, jeho veľkej hranatej čeľusti, jeho chlpatom krku, ktorý bol taký obrovský, že golier košele musel byť ponechaný otvorený.

Nebol s nim žiaden z jeho mužov.

„Melisa Múdra?" opýtal sa Bobros úctivým hlasom.

Melisa bola od strachu taká stuhnutá, že sa Pralaya rozhodol odpovedať za ňu.

„Áno."

„A jej múdry bafomet!" Bobros sa obrátil k Pralayovi a pozdravil ho kývnutím.

Pralaya, ktorý vždy pozoroval oči ľudí, bol zarazený intenzitou jeho pohľadu.

Bobros vyčaril zdvorilý úsmev, „Mohol by som vojsť a chvíľu sa s vami porozprávať?"

„Áno," odpovedal Pralaya. A keďže Melisa sa ani nepohla, dodal, „Nech sa páči."

Bobros trpezlivo počkal, kým Melisa odstúpi. Potom vošiel, s pobaveným, ale veľmi zdvorilým úsmevom na tvári.

Ako prechádzal chodbou, Melisa rýchlo vykukla von. Nik tam nebol. Pohotovo zatvorila dvere a na sekundu bola v pokušení odpáliť svoju zbraň z mäkkého kameňa.

„Nebuď hlúpa!" Hrot-vyhrešil ju Pralaya. „Poď!" A nasledoval Bobrosa, ktorý išiel rovno do obývačky.

Melisa mechanicky nasledovala Pralayu.

Keď uvidel veľkú miestnosť s bazénom a mnohými umeleckými dielami, ktoré Melisa počas rokov zhromaždila, Bobros obdivne pokýval hlavou, „Blahoželám, Melisa. Máte to tu skutočne pekné!" Vzhliadol nahor a uvidel prázdny strop, kde sa zrútilo pole. „Ach," poznamenal znechuteným tónom, „tieto polia padajú každú chvíľu!"

Na niekoľko sekúnd zavrel oči a napojil svoju energiu na zrútené pole.

„Čo to robí?" Melisa sa Hrot-opýtala Pralayu.

„Nemám tušenia!" pokrútil hlavou bafomet.

Bobros, s triumfálnym detským výrazom na tvári, opäť otvoril oči. „Hotovo!" luskol prstami.

Ohromení, Melisa a Pralaya vzhliadli nahor. Na strope sa opäť objavilo pole hviezd.

Ako ho dokázal tak rýchlo opraviť? Keď sa naposledy zrútilo, Lusekovi a jeho mužom trvalo dva dni, kým ho dali opäť dokopy.

„Neďakujte mi, bolo mi potešením!" zavtipkoval Bobros. „Nebude vám vadiť, ak sa posadím?"

Stále zvierajúc smrtiacu zbraň vo svojom vrecku, Melisa sa na neho mlčky pozrela.

„Vôbec nie. Prosím, posaďte sa," odpovedal bafomet neutrálnym hlasom. Medzitým Hrot-zareval na Melisu, „Vytiahni tú ruku z vrecka, lebo nás všetkých zabiješ!"

Melisa ho poslúchla.

„Ďakujem!" Mladý obor ich opäť obdaril mimoriadne zdvorilým úsmevom. Keby nevidela ten príšerný masaker, ktorý sa odohral ráno, scény chladnokrvného vraždenia a kanibalizmu, a zúrivý dav rútiaci sa ulicami citadely, Melisa by sotva dokázala uveriť, že muž, ktorý pred ňou sedí na vankúšoch, je Bobros Hrozný. Vyzeral tak prívetivo a úslužne.

„Vy sa neposadíte?" pýtal sa Bobros.

„Ale pravdaže!" Bafomet sa posadil na svoje zadné nohy, zatiaľ čo predné mal vystreté a zahľadel sa Bobrosovi do očí.

„Vidím, že mám v tomto dome sympatizanta!" zvolal Bobros.

Stojac veľmi vzpriamene, Melisa sa rozhorčene zamračila.

„Nehovorím to preto, že je zdvorilý. Ak je zdvorilý, je to len preto, že sa vás snaží chrániť, Melisa Múdra," usmieval sa ďalej Bobros. „Myslím tým, že všetci bafometi Východného Polostrova sú mojimi sympatizantmi. A ty to veľmi dobre vieš, však?" žmurkol na bafometa. „Keď to polia zabalia, rovnako skončia aj bafometi! Vieš, že som vaša posledná nádej."

Pralaya sa tváril nezúčastnene. „Prezradíte nám dôvod vašej návštevy, Bobros?" opýtal sa obra, sčasti aj preto, že sa obával, že Melisa vybuchne a tresne niečo hlúpe.

„Samozrejme. Prišiel som odovzdať odkaz pre Bextona. Viem, že vás dnes večer príde navštíviť. Bolo mi povedané, že ak ho vy dvaja nedokážete priviesť k rozumu, tak už nikto. Teraz, keď som vás stretol, už rozumiem prečo," povedal hlasom, ktorý znel dokonale úprimne. „Musím povedať, že závidím Bextonovi, že má takých nádherných a oddaných priateľov ako ste vy. A takých vnímavých!" dodal s nádychom irónie. Nemal žiaden problém zachytiť všetky bafometove triky, ktorými sa Pralaya snažil prečítať jeho myseľ.

„A váš odkaz, Bobros?" opýtal sa Pralaya, ktorého ani najmenej nevyviedlo z miery, že bol prichytený pri Hrot-špehovaní.

„Môj odkaz je jednoduchý. Vysvetlite Bextonovi, že proti nemu nič nemám. Zajtra ráno prevezmem kontrolu nad štátom. Ale vôbec to nemusí nabrať formu nechutného súboja - súboja, v ktorom, mimochodom, nemá najmenšiu šancu uspieť. Stojí za mnou celá gilda nefilimských nekromancerov. Nepotrvá to ani päť minút, kým ma prehlásia za víťaza. Potom už nebudem mať na výber a budem ho musieť zabiť.

Melisa horela hnevom, „Čo ste prišli ponúknuť?"

Bobros sa na ňu jemne pozrel, akoby jej chcel poďakovať zato, že ho oslovila. „Nech prejde ku mne! Dá sa to urobiť perfektne zákonným a dôstojným spôsobom: nech ma vyhlási za svojho nástupcu. Dnes v noci. A ja z neho urobím jedného zo svojich ministrov. Povedzte mu, že si veľmi cením jeho schopnosti politika. Je to predsa brilantný štátnik, či nie?"

Pralaya a Melisa zostali neoblomní.

„Vo veľkej vojne, ktorá vypukne, bude nevyhnutne," Bobros zdôraznil posledné slovo, „každý nefilimský muž drahocenný. Úprimne si myslím, že Bexton je príliš cenný, a že by bola škoda ho stratiť. Chcem, aby pracoval so mnou. To je môj odkaz."

„V prípade, že by bol Veliteľ Bexton ochotný komunikovať, bola by tu..." začal sa pýtať Pralaya.

„Nie!" Bobros prerušil Pralayove slová. „Žiadne vyjednávanie. Ak chce Bexton prijať moju ponuku, nech ma dnes v noci prehlási za nového Najvyššieho Veliteľa. Dávam mu čas do polnoci." A odmlčal sa, hľadiac na pohybujúce sa pole hviezd na strope.

„Určite túto správu Najvyššiemu Veliteľovi Bextonovi odovzdáme," povedal Pralaya po chvíli. „Ešte niečo?"

„Áno," Bobros uprel na bafometa svoj plamenný zrak, potom na Melisu. „Prosím, prestaňte sa na mňa pozerať ako na svojho nepriateľa. Ja nie som váš nepriateľ! Všetko, čo chcem, je zabezpečiť budúcnosť pre našich ľudí. Svet, v ktorom by semeno Strážcov prekvitalo. Nie chaos, v ktorom všetci prepadneme záhube a bafometi sa premenia na kozy. Ak chceme prežiť, musíme niečo podniknúť. Radikálnu akciu! A rýchlo! To je presne to, čo robím. Ak zostaneme nečinne sedieť, sme stratení. Po sto rokoch nezostane na tvári Zeme ani jedna komunita obrov. Múdri ľudia ako vy veľmi dobre vedia, že hovorím pravdu."

Bobros udržiaval s Melisou očný kontakt, dúfajúc, že zmäkne.

Zostala tvrdá ako kameň.

„Ďakujem, že ste ma vypočuli," povedal nakoniec a postavil sa. „Teraz, ak vám to neprekáža, už musím ísť. Nie, žeby mi nebola príjemná vaša spoločnosť, ale... Strážcovia čakajú!"

Odkráčal naspäť do vchodovej haly, Pralaya a Melisa išli za ním.

Pridŕžajúc sa zvyklosti, Bobros zdvorilo počkal, kým mu Melisa otvorí dvere. Potom jej a bafometovi daroval posledný úsmev a vyšiel von.

Trasúca sa Melisa ešte chvíľu zostala stáť vo dverách, neschopná reči ani pohybu. Potom tresla dverami, zrútila sa na dlážku, zobrala Pralayu do náručia a pevne ho držala. Vzlykajúc, nechala svoje slzy stekať do jeho snehobielej kožušiny.

„Melisa! Melisa!" zvolal bafomet. „Na niečo som prišiel! Keď som skúmal jeho energiu, objavil som niečo, čo môže všetko zmeniť!"

16.6 A čo keby obri kolonizovali Aegypton?

„Hádaj, kto stojí predo dvermi?" Pralaya napodobil hlas, ktorý použil predtým, keď oznamoval Bobrosovu návštevu.

„To nie je vtipné!" zakričala na neho Melisa a utekala do vchodovej haly.

„Nie je?" Bafomet sa lenivo usmial a rozmarne pretiahol svoje telo. Rýchlo si tu a tam pooblizoval svoju bielu kožušinu, aby vyzeral reprezentatívnejšie. Potom sa postavil na všetky štyri nohy a zaujal dôstojný, ceremoniálny postoj, zatiaľ čo preskúmaval priestor okolo domu. Všade boli vojaci Zelenej Gardy. Potom ako Bobros odišiel, Melisa okamžite volala Bextonovi a v priebehu niekoľkých minút prišli do domu Zelení strážcovia. Čoskoro ich nasledovala horda Správcov Polí. „Nestrácajte čas!" pokúšal sa im dohovoriť Pralaya. Veľmi dobre vedel, že Bobros je príliš inteligentný nato, aby za sebou zanechal špionážne zariadenie. Ale oni nepočúvali. Až potom, ako bolo každé jedno pole v dome preskúmané, muži usúdili, že miesto je bezpečné. Pripravené na Bextonovu návštevu.

Najvyšší Veliteľ Bexton čoskoro vkročil do obývačky, držiac Melisu za rameno. Jeho energia bola napätá, pôsobil unavene. Pralaya si hneď povšimol dve nové vrásky, ktoré pribudli na jeho vysokom čele. Ale to vôbec neubralo jeho skvelej charizmatickej aure, ktorá zhodnocovala jeho aristokratickú tvár.

„Tu je náš veľký bafomet!" zvolal Bexton.

Pralaya pokorne sklonil hlavu, „K vašim službám, Vaša Excelencia."

„Pralaya, som na teba veľmi hrdý. Za tvoje statočné správanie a vynikajúce služby, ktoré si poskytol, ti dám udeliť ružovú stužku," vyhlásil Bexton, na ktorého spôsob, akým bafomet zvládol situáciu, urobil nevýslovný dojem.

„Ružovú stužku!" povedal Pralaya sám pre seba a sklonil hlavu ešte o čosi nižšie. „Žiadne Strážcove hovno!" (tradičné nefilimské úslovie, ktoré odkazovalo na skutočnosť, že ohniví anjeli nikdy nechodili na záchod). A rozmýšľal, ako do pekla Strážcov si tú ružovú stužku pripne na svoju bielu kožušinu.

Melisa, ktorej žiarivé oči boli stále červené od sĺz, ktoré vyronila, pozvala Bextona, aby sa posadil na hromadu vankúšov pri bazéne. Ona sa posadila pred neho a zľahka sa dotkla jeho ruky. Nebolo jej do reči. Chcela len do seba vpíjať jeho prítomnosť.

Bexton sa zahľadel hlboko do jej očí, ale čiastočne si podržal svoju štátnickú pózu, ako to zvyčajne robieval, keď bol Pralaya v miestnosti.

„Naozaj ju miluje!" pomyslel si bafomet, ako pozoroval postupné mäknutie Bextonovej tváre. Zakaždým, keď najvyšší veliteľ strávil nejaký čas s Melisou, jeho srdce sa otvorilo. Rozžiaril sa. A Melisa skutočne zmúdrela - slovo bafometa! - nabrala hĺbku a jej blond energia dozrela ako pšeničné pole pod lúčmi slnka. „Aká škoda, že sa k sebe tak hodia!" Hrot-zamumlal si Pralaya sám pre seba.

„Nemám veľa času," povedal Bexton.

„Mal si nás nechať prísť k sebe!" Melisa jemne pohladila končeky jeho prstov.

„Ale mne to robí veľmi dobre, keď môžem odísť z paláca! A enkláva patriarchov je z mojej pracovne vo veži Akibela len päť minút cesty. Trvá mi kratšie prísť sem, ako prejsť z jedného konca pracovne na druhý! Rozmýšľam, ako sa sem tomu diablovi podarilo dostať. Čo myslíš, Pralaya?"

Na Melisine pozvanie k nim Pralaya pomaly docupital. „Skutočnosť, že päťdesiat patriarchov podporilo jeho výzvu, s tým môže mať niečo dočinenia," odpovedal a išiel sa posadiť po Melisinom boku, ako vždy, keď dávala prorocké čítania.

Bexton zamyslene prikývol, potom začal klásť Melise ďalšie otázky ohľadne Bobrosovej návštevy.

Keď Melisa skončila so svojim príbehom, Bexton sa uškrnul, „Ja, aby som abdikoval kvôli tomu pomätencovi? Nekromanceri gildy úplne potratili rozum. To je ten problém s touto bandou fanatikov, sú proste šialení. Úplne šialení. Nemáš ani potuchy, aké sú ich plány!" Bexton vzhliadol k stropu. „Chcú dobyť celé kráľovstvo. Rozprávaj mi o radikálnych riešeniach! Aby si zabezpečili kontrolu nad poľami, rozhodli sa zničiť každú jednu svätyňu v kráľovstve. Chcú 'nový rád Nefilim', v ktorom by na Zemi žili len obri. Inými slovami, nemajú v pláne nič menšie ako povraždenie celej mužskej ne-nefilimskej populácie, zatiaľ čo znásilnia každú jednu ženu, aby zaľudnili svoj nový svet. A veria, že toto je vôľa Strážcov! Dokonca veria, že ak uspejú, Strážcovia po druhýkrát zostúpia na Mount Hermon."

Melisa v hrôze pokrútila hlavou, „Naozaj chcú zmasakrovať všetko ne-nefilimské obyvateľstvo kráľovstva?"

„Absolútne! A hneď teraz! Ak by mal Bobros v súboji proti mne zvíťaziť, prvé armády obrov by citadelu opustili v priebehu niekoľkých týždňov. Musíme ich okamžite zastaviť, inak sa situácia môže úplne vymknúť spod kontroly. Ale našťastie pre nás - a pre zvyšok sveta - Bobros zajtra ráno nemá najmenšiu šancu."

Melisa mala obavy, „Bobros vyzeral, že si veľmi verí, keď tvrdil, že tvoji dvorní mágovia budú stáť za ním."

„V tom vreci nie je ani za mak pravdy! Úplný výmysel, ako sa ostatne zajtra ráno jasne ukáže, keď ho zanechám mŕtveho na pódiu," dodal s celou váhou svojej autority, aby ju uistil. „A čo je to za informáciu, ktorú získal Pralaya?"

„Počas 'návštevy', Pralaya použil svoje schopnosti, aby preskúmal Bobrosa," vysvetľovala Melisa. „Našiel niečo, čo pre teba môže byť veľmi cenné."

„Mm..." Napriek tomu, že mal o Pralayovi vysokú mienku, dokázal si len ťažko predstaviť, že by Bobros Hrozný nechal do seba nahliadnuť. Predsa ale počúval so záujmom.

Pralaya radšej nechal Melisu, aby opísala to, čo videl.

„Bobrosov starý otec - jeho meno bolo Bobros, pravdaže - žil v kraji Stredu Severu, v Eisraime. Objavil údolie, ktoré svojho času obýval a začaroval Harmag, syn Azazela. Odtiaľ Bobros pustošil kraj Eisraimu, až kým nebol vyzvaný rádom ne-nefilimských mníchov Hnedého Rúcha. Či veríš, alebo nie, Bobros to schytal. Napriek tomu, že mal za sebou všetky sily, ktoré Harmag zanechal v údolí, Hnedé Rúcha sa ho zbavili za menej ako jeden deň."

„Zabili ho?"

„Zabili. Ako sa dalo čakať, jeho syn (ktorý bol otcom 'nášho' Bobrosa), prisahal pomstu. Nikdy nemal príležitosť cestovať do Eisraimu, ale na svojej smrteľnej posteli prinútil svojho syna dať svoje nekromancerské slovo, že svätyňa Hnedých Rúch - svätyňa Eisraimu, ako sa nazýva - bude zničená. Odvtedy Bobros Hrozný spriada proti svätyni svoje plány. Má v úmysle ju osobne vyplieniť."

„A teda?" zdalo sa, že Bextona to zaujalo len mierne. Či sa Bobros nerozhodol vydrancovať všetky svätyne kráľovstva? Čo je na Eisraime také špeciálne?

„Je tu príbeh osobnej nenávisti medzi Bobrosom Hrozným a mníchmi Hnedého Rúcha," pokračovala Melisa. „Potom Pralaya narazil na ďalšiu dôležitú informáciu, a tu sa stáva náš príbeh oveľa zaujímavejším: zdá sa, že Hnedé Rúcha sú v skutočnosti Majstri Hromu. To by vysvetľovalo, prečo sa Bobrosovho starého otca dokázali tak ľahko zbaviť."

„Majstri Hromu?" Najvyššiemu Veliteľovi Bextonovi sa zdal príbeh dosť prehnaný. „Myslel som si, že sú len legendou."

„Ó, nie," odvetil Pralaya tichým hlasom. „Hovorím, že nie sú len legendou!"

„Sleduj toto! Nazývalo sa to očistou Erriby. Odohrala sa pred tridsiatimiôsmimi rokmi." V priestore miestnosti Melisa vytvorila obraz zhromaždenia kňazov Hnedého Rúcha. Formovali dva dlhé rady, ktoré stáli oproti sebe a vyznačovali koridor mimoriadne mocných energií. Na jednom konci koridoru bol zapálený oheň a z neho tryskal obrovský obelisk svetla.

„Pôsobivé," poznamenal Bexton, keď uvidel tú masívnu očistu. „A čo to má všetko spoločné s nami?"

„To je jednoduché!" Melisa prerušila víziu. „Pralaya a ja veríme, že by sme s Majstrami Hromu mohli vytvoriť alianciu, aby sme sa tak zbavili Bobrosa a jeho gildy."

„Alianciu s ne-nefilimským rádom proti ľuďom našej vlastnej citadely?" Bextonovi sa ten nápad hneď znepáčil.

„Tieto Hnedé Rúcha sú veľmi múdri ľudia," vložil sa do toho Pralaya. „V posledných hodinách som pozorne prezeral množstvo záznamov, ktoré sa týkali ich a ich aktivít vo svätyniach Eisraimu a Lazéry. V týchto ťažkých časoch by mohli byť pre nás nesmierne cenní."

„Už si ich kontaktoval?" spýtal sa Bexton podozrievavo.

„Nie," zaklamal Pralaya, keďže sa on a Majster Džervin dohodli, že zachovajú predbežné Hrot-rokovania v úplnej tajnosti. Bola to veľmi srdečná a informatívna výmena, na konci ktorej dokonca Džervin pozval Pralayu, aby ho prišiel do Eisraimu navštíviť.

„Mm... Aby som vám povedal pravdu," Bexton sa zahľadel na strop, „nevidím dôvod, prečo by sme mali hľadať pomoc u ne-nefilimských ľudí vo vzdialených krajoch, keď naša vlastná citadela prekypuje mágmi, Správcami Polí a nekromancermi. A kto vlastne hovorí, že potrebujeme pomoc? Tento Bobros je podvodník."

Melisa nenaliehala. Pohliadla nahor na hviezdnaté pole a uvažovala, kam ďalej zaviesť konverzáciu.

Pralaya sa pozeral do zeme. „Nechápu," povzdychol si sám pre seba. „Jednoducho nechápu, čo sa chystá dopadnúť na ich hlavy. A nanešťastie aj na moju."

„Dáš mi jedno svoje prorocké čítanie, Melisa?" požiadal Bexton.

„S radosťou." Stále ho držiac za ruku, Melisa zatvorila oči. Použijúc špeciálne polia, ktoré boli votkané do jej domu, projektovala svoje vedomie vysoko nad svoju hlavu a vytvorila spojenie s nebesami Strážcov.

Atmosféra v miestnosti sa náhle zmenila. Všetko sa rozvibrovalo, stalo sa zvláštne akoby nie sebou, ale predsa, nekonečne rýchlejším a s podivnou pointou, ktorá vo svojej všadeprítomnosti - ale kde to vlastne sme? - kládla celú galaxiu axiomaticky nezodpovedateľných otázok. V krátkosti, vo vzduchu viselo Strážcovstvo.

„Napojená!" zašepkala Melisa a opäť otvorila oči.

„Krásne žiarivé oči, čo vidíte?" opýtal sa najvyšší veliteľ malým hlasom. Melisine prorocké oči ho vždy hlboko dojali.

Melisa zaváhala. „Mraky. Temné mraky," povedala nakoniec.

„Na mne alebo na kráľovstve?"

„Všade, Bexton. Tvoji dvorní mágovia..."

Bexton sa zamračil, „Čo je s mojimi dvornými mágmi?"

„Bojím sa, že Bobros mal pravdu. Budú podporovať jeho, nie teba."

„Nie, to je nemožné!" Bexton bol neoblomný. „Práve som s nimi strávili celé popoludnie nácvikom na zajtrajšie ráno. A s každým z nich som osobne hovoril. Všetci ma uistili o svojej plnej podpore. Zo správ svojej tajnej polície tiež viem, že s gildou nefilimských nekromancerov neviedli žiadne jednania."

„Si si istý? Je tu veľa..."

„Absolútne istý!" prerušil ju Bexton. Aj keď sa nepovažoval za žiadneho veľkého magického experta, Bexton mal dostatok okultných síl nato, aby dokázal posúdiť, kedy niekto klame. Za tridsať rokov jeho politického života ho jeho intuícia nikdy nezradila.

Mysľou mu prebehol čudný pocit. Čo sa to deje s Melisou? Od začiatku ich konverzácie mal dojem, že vybočuje z reality.

„Tvoja tajná polícia už nemusí byť spoľahlivá, Bexton," podotkla Melisa. „Medzi Apralim a Bobrosom vidím uzavretú dohodu."

To bolo ešte nemožnejšie. Aprali, šéf jeho tajných služieb, bol od detstva Bextonovým priateľom.

Bextona pojalo podozrenie. Nemohol Bobros zatemniť jasnosť Melisinej mysle? Mizerný nekromancer bol celkom iste schopný začarovať ju, aj jej bafometa, aby tak vyvolal zmätok.

Čo sa vlastne stalo počas Bobrosovej návštevy? Bol azda tam dôvod, prečo Melisa navrhla spojenectvo s ne-nefilimskými ľuďmi - čo bol istý spôsob, ako na Bextona pritiahnuť nenávisť jeho ľudí?

Keďže bez najmenšieho tieňa pochybností vedel, že tretí batalión mu zostane lojálny, Bexton sa rozhodol otestovať Melisu. „A čo Zelená Garda? Aj oni uzavreli s Bobrosom dohodu?"

„Zatiaľ nie. Ale sú vo veľkom pokušení to urobiť," odpovedala Melisa prorockým hlasom.

„Melisa, Melisa..." hlboko rozrušený, Bexton zatvoril oči. „Melisa, ak sa všetky tieto veci naozaj diali, ako to, že ste ich ty, ani nikto z mojich poradcov predtým nespomenuli?"

„Všetko to prebehlo v posledných dňoch. V posledných hodinách," Pralaya odpovedal za Melisu.

Bexton tomu len ťažko dokázal uveriť. „Takže, aká je tvoja rada?"

Melisa zostala ticho skoro dve minúty, počas ktorých nádherne čudné vibrácie Strážcovstva v úplnom tichu otriasali miestnosťou. Potom múdra žena prehovorila z takej výšky, že jej hlas bol sotva počuteľný. „Uteč, Bexton! Vezmi so sebou päťtisíc svojich najlepších mužov, ich manželky, a utečte z kráľovstva. Postavte flotilu a choďte na východ. Prekročte veľký oceán. Daruj našej rase budúcnosť. Založ v krajine Aegypton nové mesto a tam tvoje potomstvo prežije potopu."

Ísť do exilu do krajiny primitívnych divochov? Zvrátené! Na Východnom Polostrove, rovnako ako vo všetkých krajoch kráľovstva, bol exil považovaný za najvyšší trest - horší ako smrť.

Tieto nezmysly určite pochádzajú od Bobrosa!

„Ak toto nekromancerské batoľa verí, že spadnem do jeho pasce," povedal si Bexton sám pre seba, „potom je naozaj ešte hlúpejší ako som si myslel!"

Cítil hnev a zároveň bol hlboko rozrušený.

Čo ak už nikdy nebude môcť Melise dôverovať? To by bol ten najzákernejší úder, aký by mu Bobros Hrozný mohol uštedriť.

„Myslíš si, že som mimo?" Melisa sa nečakane vrátila naspäť do svojho normálneho vedomia.

„Toto všetko..." Bexton zaváhal, „toto všetko je také odlišné od vízií, ktoré zvyčajne dostávaš pri svojich čítaniach. Nemohlo sa stať, že ťa emotívnosť dňa vyčerpala?"

Tie slová ju zasiahli ako dýka do hrude. Zadržiavala dych a slzy.

„Melisa!" Keď pocítil jej bolesť, Bexton ju chytil za ruku a pevne ju držal. Jemne sa dotkol jej tváre, „Krásna Melisa!"

„Prosím ospravedlňte ma, Vaša Excelencia," zašepkal bafomet, keďže múdro usúdil, že jeho prítomnosť už nie je potrebná.

Po Bextonovom rýchlom prikývnutí vycupital z miestnosti.

A začal rozmýšľať o dlhom Hrot-rozhovore, ktorí mali s Bobrosom po jeho návšteve - Melisa o tom samozrejme nič netušila.

16.7 Radikálne riešenie

„Som obor s víziou! Som obor s plánom!" povedal Bobros Fornanovi a Bazalingerovi na začiatku ich tajného stretnutia. A čím dlhšie ho dvaja generáli Zelenej Gardy počúvali, tým viac boli presvedčení, že je to pravda.

Pre krokodíla Fornana to prišlo ako úplné prekvapenie. Starý generál išiel na stretnutie s nechuťou, a aj to len preto, že na neho tlačili štyria patriarchovia citadely, priatelia jeho syna. Naozaj očakával, že Bobros je krvilačný fanatik, mladý a arogantný; a jeho ambície nepoznajú hraníc - vyšinutá myseľ, uvarená prehnanými nekromancerskými rituálmi. Presne to robí s ľuďmi nadmerná dávka jedu Strážcov, ako sa všetci obri svorne zhodli. Ale Fornan si rýchlo uvedomil, že nový vodca gildy nekromancerov je výnimočne inteligentný muž, ktorý si starostlivo naplánoval každý jeden ťah, a ktorý má prekvapujúco jasne zmapovanú zložitú situáciu kráľovstva.

Sprvu to Fornana, jemne povedané, dosť vydesilo. Keby bol Bobros len charizmatický surovec, bolo by možné ovládať ho, tak alebo onak. Ale ak je navyše aj inteligentný, potom je naozaj nebezpečný - vážna hrozba pre citadelu a pre kráľovstvo ako také!

Ale čím dlhšie generál Bobrosa počúval, tým ho vizionárske vyhlásenia tohto muža viac oslovovali - hlavne preto, že boli podporené solídnym sedliackym rozumom a faktom, že jeho plány počítali aj s tými najmenšími detailami. Počas celého svojho života sa Generál Fornan sťažoval, že jeho dôstojníci nevenovali detailom dostatočnú pozornosť. Okrem toho bolo na Bobrosovi niečo výnimočné: prinášal nádej riešenia blížiacej sa katastrofy tam, kde sa každý iný vodca radšej tváril, že sa nič nedeje. Napriek všetkej láske a úcte, ktorú Fornan cítil k Najvyššiemu Veliteľovi Bextonovi (ktorého považoval takmer za syna), bol hlboko znepokojený skutočnosťou, že za posledných pätnásť rokov sa neurobilo nič, čo by bolo zamerané na riešenie stále sa zhoršujúceho stavu polí. Kedykoľvek Fornan spomenul túto tému, Bexton zvyčajne povedal niečo na spôsob, „Robia na tom naši najlepší experti," alebo „Na riešení tejto situácie všetci tvrdo pracujeme." A pred dvoma mesiacmi, keď sa starý generál rozhodol jasne vyjadriť svoje obavy, pričom tresol päsťou po stole najvyššieho veliteľa a zareval, „Pre peklo Strážcov, Bexton, nevidíš, že pád polí nás všetkých zabije?" Bexton len pokrčil plecami a odvetil, „Čo chceš, aby sme s tým urobili? Aj keby si dokázal presvedčiť každého jedného nekromancera Východného Polostrova, aby prestali so svojimi rituálmi a zmenili spôsob, akým čerpajú energiu z polí, nestačilo by to. Od čias Strážcov, každá generácia pridala do siete tisíce a tisíce polí. Všetky tieto polia sú navzájom poprepájané - nielen tie naše, ale aj polia trpaslíkov. Zakaždým, keď jedno opravíme, desať iných sa zrúti. Sieť sa stala úplne neovládateľnou! Nikto - nikto v celom kráľovstve! - nemá potuchy, čo by sa s tým dalo urobiť."

Teraz prvýkrát sedel Fornan pred mužom, ktorý tvrdil, že má na problém skutočnú odpoveď, a ktorý svoje slová podoprel presnými analýzami a vierohodným úsudkom. Nečudo, že jeho stúpenci k nemu vzhliadali ako k mesiášovi, a verili v jeho 'radikálne riešenie'.

Ale aké radikálne riešenie! To, čo Bobros navrhoval, nebolo nič menšie ako dobytie celého kráľovstva, zvrhnutie Kráľa, prevzatie kontroly nad všetkými svätyňami a masakrovanie nevídaného rozsahu.

„Problém je globálny. Preto vyžaduje globálne riešenie," povedal Bobros generálom. „Kedy sa sieť polí pohla nesprávnym smerom? Pozrime sa pravde do očí, začalo to zostúpením Strážcov!"

Fornan a Bazalinger sa pochechtávali na takom osvietenom realizme. Boli to presne tie isté slová, aké používali všetci anti-nefilimskí propagandisti v kráľovstve.

„Ale musíme sa pozrieť pravde do očí!" zopakoval Bobros, ktorý z omráčeného výrazu v očiach generálov vôbec nebol nešťastný. „Zjavenie Strážcov bolo začiatkom nezákonne mnohých problémov v kráľovstve. A dôvod je jednoduchý: fenomenálne to urýchlilo vývoj ľudských bytostí. Keby nebolo Strážcov, trpaslíci by doteraz boli blob-ľuďmi, ktorí si hovejú na svojom vidieku a nerobia nič, len od rána do večera chvália Pána Melchisedeka. Nikdy by neupravili žiadne z polí, ktoré im darovali bohovia a všetko by pre nich zostalo zákonne blažené!"

Len málo nefilimských obrov sa vôbec odvážilo prezentovať fakty takýmto spôsobom. Fornan bol Bobrosovou priamosťou práve tak zaskočený, ako na neho urobila dojem.

„Takže čo teraz urobíme?" pokračoval Bobros. „Samotní trpaslíci sú ochotní pripustiť, že by len veľmi neradi žili vo svete bez mäkkých kameňov a všetkých tých dobrých vecí, ktoré v kráľovstve pristáli ako následok zjavenia Strážcov. Vedia, že bez impulzu Strážcov by boli stále rovnakými idiotmi, akými boli za raných dní kráľovstva. Sú v pasci! Neexistuje pre nich žiadne riešenie! Nechcú sa vrátiť do napoly zvieracej nevedomosti. Ale nie sú ani schopní postúpiť dopredu a dokončiť to, čo Strážcovia začali. K pokroku im chýba vôľa a inteligencia. Myšlienka, že by mali vo svojom svete čokoľvek zmeniť, ich desí. Jednoducho na to nemajú patričný rozmer. Vpravde, sú vymierajúcou rasou."

„Prečo ich teda nenecháme vymrieť samých?" opýtal sa Fornan. „Nebolo by s tým oveľa menej problémov, ako chcieť ich všetkých zabiť? V kráľovstve ich je sakra veľa. Najmenej osem ľudí z desiatich nemá vo svojej krvi ani štipku nefilimského korenia."

„Problém je, že si musíme švihnúť. Pokiaľ sa okamžite nezmocníme siete polí, celá sa zrúti. A naše spojenie so Strážcami bude nenávratne stratené. Musíme sa naučiť čeliť tomuto faktu! Ak chceme prežiť, nemáme inú možnosť, ako donútiť všetky svätyne kráľovstva prerušiť všetky ich rituály, aby sme tak vyčistili sieť polí od každého ne-nefilimského vplyvu. A potom sieť odznova zrekonštruujeme masívnou injekciou sily od Strážcov. Ako až príliš dobre viete, hlavným problémom siete polí je to, že sa stala takou zložitou, že ju už nikto nedokáže ovládať. V súčasnosti sú cez polia každý deň invokované tisícky rôznych bohov. Všetko toto musíme vyčistiť! Keď sa použije moje riešenie, sieť polí sa stane sieťou Strážcov-stva! Každá jedna kaplnka v kráľovstve bude naplnená prítomnosťou Strážcov. (To je, mimochodom, to, čo som myslel tým druhým zostúpením Strážcov.) A toto globálne zjednodušenie bude začiatkom našej spásy.

Ale ako iste chápete, trpaslíci sa svojich malých bohov nebudú chcieť vzdať, budú sa ich držať až do poslednej chvíle. Budú sa brániť a bojovať za svoj Zákon! Iba mocná armáda ich bude schopná skrotiť. Teraz trochu sedliackeho rozumu: ak sa máme obťažovať s porážaním ich armád, dobývaním ich provincií, rozpúšťaním ich vlád a ničením ich svätýň, prečo radšej neurobiť celú prácu naraz? Pre Námah! Keby Nefilim vyhubili trpaslíkov hneď na začiatku, zo siete by sa nikdy nestal taký hrozný chaos, a teraz by sme neboli na pokraji katastrofy. Načo riskovať vytváranie ďalších dlhodobých katastrof spôsobených pokračujúcim napätím medzi Nefilim a trpaslíkmi? Skoncujme s nimi všetkými a začnime odznova."

„Tak prečo zabíjať iba mužov a ženy nie?" spýtal sa Bazalinger.

„Masové znásilňovanie lepšie poslúži našim záujmom," odpovedal Bobros chladným hlasom. „Naše semeno je silné. Deti, ktoré budú naši obri mať s dcérami trpaslíkov, budú niesť znaky nefilimských obrov. Budú uctievať Strážcov a vykonávať úlohy potrebné pre dobré fungovanie kráľovstva."

„Myslel si aj nato, že zničiť niektoré armády môže byť omnoho náročnejšie?" pýtal sa Fornan. „Najmä v južných krajoch. Čo s Veľkými Bojovníkmi?"

„Môj plán je vyhladovať ich," odpovedal Bobros. „Za súčasného stavu energetického chaosu, my, nekromanceri gildy dokážeme za pomoci určitých zásahov do siete polí ľahko vyvolať obdobie sucha. Naša technika funguje zázračne. Už sme ju veľmi úspešne otestovali na kraji Západných Planín, kde za posledné tri roky nespadla ani jediná dažďová kvapka. A ani jeden z tých imbecilných trpaslíkov nedokázal zistiť, odkiaľ tá pohroma prichádza! Akonáhle budú dobyté kraje Stredu, rovnakou metódou vysuším rieku Jeremíciu a zbedačím tak južné kraje. Výsledkom budú občianske nepokoje a chaos, ktorý bude ešte ďalej zhoršovaný nechutnými chorobami a epidémiami - ďalšia naša technika, ktorá vynikajúco fungovala v krajoch Západných Pobreží. Veľkí Bojovníci budú takí zamestnaní nastoľovaním poriadku v Červenej Zemi a susedných krajoch, že pre nás nebudú žiadnou skutočnou hrozbou."

Mount Lorzen neutralizovaný! Ušiam generálov Zelenej Gardy to znelo ako hudba Strážcov.

„A čo keby to naozaj bolo možné?" začal Fornan sám pre seba rozmýšľať. Čo keby naozaj existovala šanca vyhnúť sa katastrofe a koncu nefilimskej kultúry?

Čo keby sa potope dalo zabrániť?

Starý generál dopil svoju šálku nádherného úsvitu a pozrel sa Bobrosovi priamo do očí, „Kým ma presvedčíš, mladý muž, budeš mi musieť povedať, ako sa chceš vysporiadať s Lovcami Džex Belaranu."

„Mám plán. Majstrovský plán," Bobros odpovedal jedným zo svojich najhrozivejších úsmevov.

To bolo málo, aby to uspokojilo krokodíla Fornana, ktorého spýtavý pohľad bol stále zabodnutý do Bobrosa.

„Tajný plán," Bobros držal generálov pohľad.

Fornan použil Hlas a prisahal, „Dávam Ti svoje slovo, Bobros. Nič z toho, čo sa povie na tomto stretnutí, nebude zopakované."

„Slovo dôstojníka!" Hlas-projektoval za ním Bazalinger.

Tuho premýšľajúc, Bobros na nich niekoľko sekúnd hľadel.

Fornan stál veľmi vzpriamene a dával jasne najavo, že to nemieni nechať tak. Atmosféra v miestnosti zhustla. Bazalinger premýšľal, či sa jeho otec nedopúšťa vážnej chyby.

Ale aby Bobros získal Fornanovu podporu, potreboval na neho urobiť dojem. Rozhodol sa teda odhaliť niečo zo svojich tajných plánov, „V poriadku, dôstojníci, budem veriť vášmu slovu!" uvoľnene sa uškrnul a dal si dúšok nádherného úsvitu. „Bude sa vám to páčiť," povedal im. „Perseps, ktorý nahradil Džorandžerana ako hlavu Lovcov, uzavrel spojenectvo s Hnedým Rúchom, rádom mníchov svätyne Eisraimu, v kraji rovnakého mena. Ale pri tejto aliancii sa dopustil osudnej chyby. Dal jednému z Hnedých Rúch kameň, ktorý obsahuje kľúč k ochrannému štítu Džex Belaranu. A..." Bobros si opäť odchlipol z vynikajúceho nápoja, ktorý sám pripravil, podľa špeciálneho rodinného receptu, ktorý sa predával z Bobrosa na Bobrosa takmer od nepamäti, „a teraz je tento krásny malý kamienok vo vrecku Zara Hnedého Rúcha, veľmi užitočného trpaslíka, ktorý má v mojich plánoch pre tú časť sveta zohrať kľúčovú úlohu."

„Tvoj tajný agent?" opýtal sa Bazalinger.

„Dalo by sa to tak povedať. Ale kto je v skutočnosti najlepším tajným agentom? Ten, kto o tom ani len netuší! A predsa nám tento trpaslík už teraz preukázal nesmierne cenné služby. Vyhladil Červených Odpadlíkov, Líšky a Čiernych Lovcov, takmer celkom sám."

„Takže za tým všetkým si bol ty?" Bazalinger bol vo vytržení. „Vedeli sme, že Odpadlíci boli eliminovaní, ale netušili sme, ako k tomu došlo."

„Dokážeš si predstaviť, akí sme boli nadšení, keď sme sa to dozvedeli," dodal Fornan. Znamenalo to, že cesta do Perentije a Severných Jazier bola teraz voľná. „Môžeme zabrať Prašnamegan, Tomoristan a Laminindru bez toho, aby sme narazili na vážny odpor!"

„A Barnagiran a Ofermak!" usmial sa Bobros ešte hrozivejšie.

„Ako do pekla Strážcov sa ti to podarilo? Lovci Džex Belaranu sa Odpadlíkov pokúšali zbaviť celé roky!"

Bobros videl, že jeho stratégia funguje, tak sa rozhodol povedať viac. „Teraz, keď to už celé skončilo, vám môžem povedať, ako sme to urobili. Uniesli sme dvoch Lovcov Džex Belaranu, zabili sme ich a ponechali si ich astrálne telá. Potom moji nekromanceri zobrali jedného Nefilim - nie obra - a použili astrálne telá Lovcov, aby vyzeral a rozprával, akoby bolo vytrénovaný v Džex Belarane, pričom vymazali všetky jeho predošlé spomienky. To z neho urobilo dokonalého špióna. Nanominovali sme ho do svätyne Lazéry, kde potom pracoval s Hnedými Rúchami. Nemusím ani spomínať, že sme sa cez jeho oči veľa dozvedeli." Bobros sa odmlčal, uvažujúc, či by mal Fornanovi povedať o fantastických hermafrodických kameňoch, ktoré Hnedé Rúcha vyrábajú - kamene, ktoré chcel získať za každú cenu, pretože by ich dokázali použiť ako ničivé ďalekonosné zbrane. Ale rozhodol sa, že pre túto chvíľu si túto informáciu ponechá pre seba. „Nakoniec sa nášmu mužovi podarilo naučiť Zara Hnedého Rúcha niektoré z tajomstiev Lovcov. Potom sme zohrali špinavú trojitú hru medzi Hnedými Rúchami, Lovcami a ostatnými frakciami Odpadlíkov, ktorí sa nakoniec medzi sebou vyzabíjali bez toho, že by sme my museli čo len pohnúť prstom."

„Veľmi múdre!" Fornan to neskrýval - toto na neho urobilo dojem.

„A to ešte nie je všetko! Keď náš falošný Lovec učil Zara kuren-džaya triky, vložil do neho skryté podmienené správanie. Teraz môžeme Zara použiť, aby sme sa dostali k Persepsovmu kameňu a zároveň sa zbavíme Hnedých Rúch a ich svätyne."

Fornana Hnedé Rúcha vôbec nezaujímali, ale možnosť zničenia Džex Belaranu spôsobila, že ním prebehla vlna vzrušenia. Už po stáročia to bolo snom každého generála Zelenej Gardy. Nenávisť medzi obrami a Lovcami bola hlboká a prastará. Koniec koncov, či nebol rád Lovcov vytvorený primárne za účelom likvidácie nefilimských obrov, ktorí sa odtrhli z reťaze?

„Myslím, že prvý z Lovcov, volal sa Lubu, zabil jedného z tvojich predkov, Bobros." Fornan rozmýšľal, či toto motivovalo nekromancera.

„Tak hovorí legenda!" Bobros okamžite pochopil, že je testovaný. „Ale nedovoľme legende, aby zatemnila jasnosť nášho úsudku. Na pomstu budeme myslieť, keď dosiahneme úplné víťazstvo."

„Múdro, múdro!" pomyslel si Fornan, keď si vypočul Bobrosovu pokojnú odpoveď. „Čo keby si nám ešte nalial z tohto vynikajúceho nádherného úsvitu?" povedal, čím naznačil, že sa mu páči to, čo počuje.

Bobros naplnil šálky generálov svojim jasnooranžovým nápojom.

„Kedy očakávaš, že sa ti Persepsov kameň dostane do rúk?" spýtal sa Fornan.

„V najbližších týždňoch. Alebo možno mesiacoch. Hnedé Rúcha sú mocné, nesmieme ich podceniť." Pravda, Bobros mal v pláne počkať na dokonalý moment, kedy by sa súčasne mohol zmocniť aj Maryaniných hermafrodických kameňov. „Ako iste rozumiete, podobné takéto plány mám aj pre ostatné kraje."

Fornan na jeden dúšok vyprázdnil svoju šálku. Pohliadnuc Bobrosovi priamo očí, opýtal sa, „Naozaj veríš, že zajtra v súboji zvíťazíš?"

Bobros mlčky prikývol a jeho tvár sa rozsvietila úsmevom, majstrovským kúskom nekromancerského umenia.

„A prečo si chcel, aby sme dnes večer za tebou prišli?" Fornan konečne predniesol pálivú otázku.

„Dve veci," odvetil Bobros bez zaváhania.

„Prvá..." Fornan zovrel päsť so zdvihnutým palcom, čakajúc na Bobrosovu odpoveď.

„Po prvé, chcem, aby bol zajtrajší súboj férový. Chcem záruku, že Zelená Garda sa bude pridržiavať Zákona Nefilim a striktne sa zdrží zasahovania do súboja - aj keby Bexton v poslednej chvíli, keď už bude zúfalý, potreboval vašu pomoc."

„Dohodnuté!" odpovedal Fornan okamžite, k úplnému ohromeniu svojho syna. Potom vystrel ukazovák, počítajúc tak do dvoch.

„Druhá vec," pokračoval Bobros, „chcem, aby ste využili svoj vplyv na Bextona a pokúsili sa ho presvedčiť, aby sa vyhol súboju tým, že ma dnes v noci vyhlási za svojho nástupcu. Oveľa radšej by som s Bextonom pracoval, ako ho musel zabiť."

„Auč!" Fornan sa zamračil, takže jeho prehnane zvráskavená tvár vyzerala byť ešte viac zbrázdená. „Toto je oveľa, oveľa ťažšie!"

„Verím, že to urobíte pre našu rasu, ktorá sa momentálne nachádza vo veľkom nebezpečenstve. A tiež pre Bextona, aby ste ho ušetrili od hlúpej smrti."

Fornan hlučne vydýchol a zahľadel sa dole a doprava, hlboko premýšľajúc. „Keby si v súboji zvíťazil, máš v úmysle vymeniť veliacich dôstojníkov Zelenej Gardy?"

„Ani jedného!" Bobros pozdvihol svoju pravú ruku, čím naznačoval, že dáva svoje nekromancerské slovo. „Iba ak by ste mi to poradili, pravdaže. Čo sa týka môjho názoru, Zelenej Garde velia tí najlepší generáli v kráľovstve. Prečo by som ich mal vymieňať?"

„Dobre!" Fornan zamyslene prikývol. „Teraz, Bobros, ak sa zmocníš toho prekliateho kameňa, chcem veliť výprave, ktorá vyčistí Džex Belaran."

„Ale pravdaže! Kto iný by sa na to lepšie hodil, Generál?" Bobros opäť zdvihol pravú ruku.

„Máš svoju dohodu, Bobros!"

16.8 Bratstvo bafometov na Bobrosovej strane

Bolo neskoro v noci, keď Pralaya vošiel do Melisinej spálne. „Môžem s tebou minútku hovoriť?" opýtal sa.

„Iste!" Melisa bola v posteli. Posadila sa a vytrhla sa z myšlienok.

Pralaya vyskočil na posteľ a posadil sa pred ňu. „Práve som dostal správu od bratstva bafometov. Chystajú sa urobiť verejné vyhlásenie, že sa pridávajú na Bobrosovu stranu. Dávajú mu svoju plnú podporu a všetkým múdrym ľuďom citadely radia urobiť rovnako."

„Čože?" Melisa vôbec neskrývala svoje zhnusenie. „Ako sa opovažujú! Ako sa môžu pridať na stranu toho surovca? Nemajú byť bafometi náhodou múdri?"

„Melisa, Melisa... uvedomuješ si, čo sa stane, keď sa polia zrútia?"

Melisa zamyslene hladkala bafometovu kožušinu. „Naozaj si myslia, že sa to stane?"

„Hovorím ti, je úplne isté, že sa to stane! Bratstvo zistilo, že situácia je dokonca ešte horšia, ako sme si mysleli. Bexton nehovoril ľuďom citadely celú pravdu."

„A aká je podľa nich celá pravda?"

„Pravda je, že ktorýkoľvek deň môže nastať úplný pád siete polí. Uvedomuješ si to, Melisa? Ktorýkoľvek deň! Bafometi začínajú byť zúfalí."

„A preto sú pripravení urobiť čokoľvek, dokonca aj súhlasiť s Bobrosovým radikálnym riešením?"

„Bobros s nimi uzavrel dohodu. Povedal, že v týchto ťažkých časoch musíme všetci držať spolu, a uistil ich o jeho podpore. Povedal, že si nesmierne váži inteligenciu bafometov a hneď, ako sa súboj skončí, chce od nich, aby pre neho vytvorili poradnú skupinu, ktorá bude hľadať všetky možné riešenia, ktoré zaistia prežitie nefilimskej rasy a bafometov. Dokonca povedal, že chce, aby jeden z nás sedel vo Vojnovej Rade, ktorá má nahradiť súčasnú vládu."

„Je múdry, čo? Elegantný spôsob, ktorým vás presvedčí, že jedinou možnosťou je zvoliť ho za vodcu a vyhubiť trpaslíkov."

„A teda, čo si myslíš ty, že by sme mali robiť?" Pralaya zabodol svoj zvláštne žiarivý pohľad do Melisiných očí.

„Neviem!" povzdychla si obryňa Melisa a zúfalo rozhodila rukami.

„Hovorím ti, že to je ten problém, Melisa. Celé roky sme všetci hovorili to isté 'nevieme!' Ale kým sme spali, čas plynul. A teraz ideme všetci umrieť! Pomyslela si na to, čo sa stane s omladzujúcim poľom tvojho bazéna, keď to polia zabalia?"

Obrátila sa k zrkadlu a dotkla sa mäkkej pokožky svojej tváre. „Asi to nebude pekný pohľad! Pre začiatok, budem vyzerať o desať rokov staršia," cynicky sa na seba usmiala. „A moje vlasy sa zrejme zmenia na sivé. Možno dokonca prídem o zuby!"

„Nedesí ťa to?"

„Nie je veľa, čo by som s tým mohla urobiť!" pokrčila plecami.

„Ale nemôžeme predsa stále dookola opakovať tie isté slová a nič nerobiť!" vtĺkal do nej jemne Pralaya. „Nie je v tom žiadna múdrosť."

„Och nie, nezapredám sa radikálnemu riešeniu toho netvora!" prešla do obrany. „Vyslalo ťa bratstvo bafometov, aby si sa so mnou porozprával?"

V skutočnosti to bolo ešte horšie. Pralaya práve absolvoval ďalší dlhý Hrot-rozhovor s Bobrosom. Medzi iným mu Bobros ponúkol, aby sa stal hlavou bafometskej úderky. A Pralaya jeho ponuku prijal! Tiež prisľúbil, že využije celý svoj vplyv na Melisu, aby ju presvedčil ešte raz sa porozprávať s Bextonom.

„Och, Strážcovia!" vykríkla Melisa zdesene, keď Pralaya zostal ticho. „Nechceš mi povedať, že si sa pridal k nim, však nie?"

„Ale, pravdaže nie. To by som ti nemohol urobiť, Melisa!" klamal Pralaya. „Zostanem pri tebe do poslednej chvíle." Čo v bafometovej mysli znamenalo do chvíle, kedy Bobros zvíťazí v súboji. „Ale aj tak, môžem ti povedať, že si myslím, že by bolo v Bextonovom najlepšom záujme, keby pristúpil na dohodu s Bobrosom."

„V žiadnom prípade, bafomet!" zarevala na neho. Chytila sa rukami za hlavu a zatvorila oči. „Nechcem už o tom počuť! Choď preč!"

„Melisa, milujem ťa!" zašepkal svojim najsladším hlasom a tentokrát skutočne myslel to, čo hovoril.

„Nenávidím ťa!" zarevala na neho a rozplakala sa. „Choď preč!"

„Melisa, ešte stále môžeš Bextonovi zachrániť život. Ak mu hneď teraz zavoláš, možno ťa bude počúvať."

Toto bola Bobrosova rada, ktorý veľmi dobre vedel, že Bexton bude po tom, ako sa rozprával s Fornanom, hlboko rozrušený.

„Znenávidel by ma, keby som mu s týmto zavolala!" vzlykala.

„Nie nevyhnutne. Skús to! On ťa naozaj miluje. Ty a on by ste niekde inde mohli začať nový život."

„Zatiaľ čo ty zostaneš v citadele, je tak?" stvrdla Melisa.

„Melisa, vieš predsa, že bafometi môžu žiť len na Východnom Polostrove. Čo by z nás bez nefilimských polí zostalo?"

„Samozrejme okrem prípadu, ak by sa uplatnilo Bobrosove radikálne riešenie. Vtedy by sa už po celom kráľovstve začali vyskytovať tie správne polia. Toto ti sľúbil, však?"

„Melisa..."

„Choď preč, zviera!" hodila do neho vankúš. „Myslím to vážne! Choď preč!"

Nazvať bafometa zvieraťom bolo najhoršou zo všetkých urážok. Pralaya nereagoval. Zostal stáť tam, kde bol a otvoril sa pre svoju priateľku.

„Nie!" kričala s absolútnym odhodlaním. „Nezmäknem!" hľadela na neho vzdorovito.

„V poriadku!" rezignoval po chvíli a odvrátil sa.

Ako cupkal preč, spomenul si na staré úslovie Zákona,

„Tým, ktorí nevedia počúvať, Pán Melchisedek nemôže pomôcť!"

16.9 Klamstvo, zmätok a ďalšie klamstvo

Nasledujúce ráno, keď Bexton vychádzal na pódium, aby čelil Bobrosovi, v jednej sekunde si premietol nočný rozhovor so starým generálom, ktorý vrazil do jeho pracovne a na rovinu mu oznámil, že sa práve vrátil zo stretnutia s Bobrosom. „Vôbec to nie je taká beštia, ako sme si mysleli," dodal Fornan skôr, ako to Bexton stihol predýchať. „Vlastne si myslím, že je to génius!"

Génius? Nakoniec možno aj áno. Ale teraz, keď pred ním Bexton stál na jednom pódiu, teraz, keď čelil jeho obrovským zúrivým očiam nekromancerského šialenca, teraz, keď ho videl skákať hore-dole a revať ako divé zviera, aby tak prebudil základné inštinkty davu, teraz, keď nastala chvíľa pravdy, bez najmenšieho tieňa pochybností vedel, že Fornan sa mýlil minimálne v jednom bode: Bobros bol beštia.

Ale starý generál mal veľmi odlišnú víziu. Skôr ako mal Bexton šancu prehovoriť, odovzdal mu jadro svojej správy, „Viem, že ma budeš za toto nenávidieť, synak, ale myslím si, že by si mal dnes v noci abdikovať a prijať Bobrosovu ponuku pracovať s ním bok po boku."

Bolo to neskoro v noci. Bexton sedel za svojim veliteľským stolom, plánujúc svoj ďalší ťah potom, ako strávil niekoľko hodín lobovaním u patriarchov citadely. Keď začul Fornanove slová, bol taký šokovaný, že na chvíľu onemel.

Bez toho, aby čakal na pozvanie, Fornan sa pred neho posadil. „Budeme to musieť zohrať opatrne a prefíkane. Myslím si, že..."

„Uvedomuješ si, že by som ťa za toto mohol dať zavrieť?" prerušil ho Bexton.

„Peklo Strážcov, to by som chcel vidieť!" zareval na neho starý muž a udrel päsťou do stola. „Bexton, kedy si konečne uvedomíš, že ti všetci klamali a že v tejto chvíli sme Bazalinger a ja jediní, kto stále za tebou stojí?"

„Neverím z toho ani jednému slovu!" postavil sa Bexton a zareval naspäť. „Toto je len Bobrosova propaganda - Strážcove hovno!"

„Nie, nie je!" zareval ešte hlasnejšie Fornan, ktorý sa tiež postavil a opäť tresol päsťou do stola.

„V poriadku, Generál, môžeš mi teda prezradiť, kto konkrétne uzatvára za mojím chrbtom dohody s Bobrosom?"

„Prekliate Podsvetie! Sú ich desiatky! Aprali, pre začiatok! Celá tvoja tajná polícia už zmenila stranu."

Bextonovi sa náhle vybavili Melisine slová. V jedinej sekunde sa zase upokojil. Posadil sa na stoličku a jeho oči začali v hlbokom zamyslení rýchlo mapovať priestor pracovne, zľava doprava, sprava doľava.

Fornan prešiel ku skrini, odkiaľ vytiahol fľašu zeleného nápoja a dve šálky, a išiel si sadnúť naspäť pred Bextona. „Videl si niekedy v poslednej dobe Apraliho?" opýtal sa potom, ako naplnil šálky.

„Tento týždeň bol mimo citadely."

„Aké príhodné!"

Bexton sa snažil dať si dokopy fakty. Čo už úplne oslepol? Mala nakoniec Melisa pravdu? Keď počúval Fornana, mal dôvod myslieť si to. Ale Fornan sa práve vrátil zo stretnutia s Bobrosom. Čo ak Bobros zatemnil aj jeho myseľ? Rovnaký špinavý biznis ako s Melisou. Nebolo to celé len blafovanie - konšpirácia založená na odporných nekromancerských trikoch?

„Jedna vec mi tu nehrá," preniesol Bexton rozvážne a jasne.

„Čo?" Fornan vyprázdnil už tretiu šálku zeleného nápoja za sebou.

„Dvorní mágovia. Podľa Bobrosa, budú podporovať jeho, nie mňa. Ale ja som s nimi dnes hovoril aspoň trikrát a stále ma uisťujú o svojej podpore. Ak uzavreli dohodu s Bobrosom, prečo sa ma nepokúsili ovplyvniť v jeho prospech?"

„Ale veď to je sakra jasné! Majú strach! Vedia, že keby si sa dozvedel, že ho podporujú, mohol by si ich dať rozpustiť a súdiť za velezradu. A mohol by si rýchlo najať nový tím nekromancerov, ktorí by ťa počas súboja kryli. Ale tým, že Bobrosovi umožnia súboj vyhrať, si udržia svoje miesta v paláci. Bobros im dal svoje slovo, že gilda nekromancerov s nimi bude pracovať ruka v ruke."

Keďže vedel, aký silný a pradávny antagonizmus vládne medzi gildou nekromancerov a dvornými mágmi, toto bolo ťažké prehltnúť. „Prečo by sa ľudia, ktorí boli po stáročia znepriatelení, zrazu rozhodli pracovať ruka v ruke?" Bexton mal oči pevne zatvorené a snažil sa na to prísť.

„Škaredé Podsvetie! Pretože sme kúsok od toho, aby sme prišli o všetko!" kričal starý generál. „To nie sú len bafometi, kto zájde, budeme to my všetci!"

„Fornan," Bexton zostal pokojný, „to proste nie je možné, aby mi štyridsaťdeväť ľudí súčasne klamalo a ja by som si nič nevšimol."

„Ale je! Toto sú špičkoví mágovia, majstri umenia klamu. Podvádzanie je súčasťou ich Zákona. Či nevieš, že skôr, ako sa kvalifikujú ako mágovia, študenti musia demonštrovať svoje umenie tým, že oklamú svojho majstra?"

„Fornan, ak za mojím chrbtom prebiehalo tak dobre zorganizované spiknutie, môžeš mi povedať, prečo to Bobros nechal na poslednú chvíľu vyplávať na povrch?"

„Pretože sa úprimne usiluje zachrániť ti život! Dúfa, že prídeš k rozumu a uvedomíš si, že proti nemu nemáš šancu."

„Ja, že nemám šancu proti tomu bláznovi?" Bextonove pyšné pery sa zovreli pohŕdaním.

„Počúvaj, synak," krokodíl Fornan zjemnil svoj hlas, „či Bobros zajtra v súboji vyhrá alebo nie, to ani nie je podstatné. Myslím si, že Bobros má skutočné riešenie úpadku siete polí. Je naozaj inšpirovaný, vyslaný Strážcami."

„Čože?" Bexton bol zhrozený. Teraz bol už presvedčený, že Bobros psychicky ovplyvnil Fornana rovnako, ako to urobil s Melisou.

V krátkom záblesku, zatiaľ čo Bobros skákal a ziapal na pódiu, strúhajúc na neho groteskné grimasy, k veľkej to radosti obrovského davu, ktorý sa zhromaždil na Námestí Vyhlásení, Bexton opäť uvidel tú scénu, ako opustil miestnosť a stiahol sa do svojho apartmánu bez toho, aby sa pokúšal so starým generálom ďalej diskutovať. Bol nevýslovne zhnusený Bobrosovou taktikou, ktorou sa k nemu snažil dostať cez jeho najbližších priateľov. Súčasne bol ale zmätený ľahkosťou, s akou sa Bobrosovi darilo všetkých presviedčať, že moc Strážcov je s ním. „Múdry plán!" pomyslel si. „Stačí, keď všetkých presvedčíš, že si vyslancom Strážcov a oni ti bez boja odovzdajú do rúk moc!" Veľký komediant, tento Bobros! Ale vďaka Námah, pri ňom to fungovať nebude.

Ale Bexton predsa len zorganizoval improvizované stretnutie s jedným z dvorných mágov, Organzom, starým mužom, ktorý bol s palácom najvyššieho veliteľa spojený už odmlada.

Netrvalo dlho, kým mág prišiel. V noci nikdy nespával. Zelené stráže ho museli prerušiť uprostred jedného z jeho rituálov.

Bexton sa ho opýtal, „Stretli ste sa s Bobrosom, Organz?"

„Nikdy, Vaša Excelencia."

„To je dobrý začiatok!" povedal Bexton sám sebe, zatiaľ čo pozorne sledoval nočného hosťa. So svojou sivou bradou, rozcuchanými vlasmi, hlbokými hrozivými čiernymi očami, dlhou palicou natretou krvou a kožou jednorožca prehodenou cez plecia, starý obor zosobňoval zákonné klišé nefilimského mága.

„Veľmi dobre. Organz, budem priamy. Mám problém. Dostali sa ku mne správy, že zajtra ráno budú niektorí z dvorných mágov podporovať Bobrosa."

„Strážcove hovno!" Starý obor si odpľul na dlážku - tradičný spôsob nekromancerov, ako vyjadriť svoje znechutenie. „Tí idioti nevedia, čo hovoria."

S istou dávkou pobavenia hľadel Bexton na veľký žltý pľuvanec, ktorý pristál na jeho drahocennom koberci a naliehal, „Ste si istý?"

Organz sa ani neobťažoval odpovedať. Len pozdvihol svoj zlovestný pohľad k stropu a vzdychol si.

„Ste si istý, Organz?" zopakoval Bexton.

„Áno!" odvetil Organz svojim zlomeným hlasom, hľadiac priamo do Bextonových očí a prisahajúc svojou pravou rukou. „Moje slovo mága!"

Ale ako si Bexton mohol byť istý? Problém bol, že kedykoľvek potreboval nahliadnuť do niečej mysle, hľadal pomoc u dvorných mágov. Vždy sa ukázali byť mimoriadne spoľahliví. Ale komu sa za súčasnej situácie dalo veriť?

Bexton ďalej naliehal, „Dokážete vidieť jediný dôvod v siedmych sférach, prečo by dvorní mágovia nasledovali Bobrosa?"

„Musel by demonštrovať, že je vyslancom Strážcov."

„Bolo by to možné?"

Organz vyzdobil Bextonov koberec ďalším hustým žltým pľuvancom.

Bola to táto scéna, na ktorú si Bexton spomenul, zatiaľ čo Bobros pľuval po celom pódiu, skákal, dupal a vrieskal čoraz hlasnejšie a hlasnejšie, pričom mu vôbec neprekážal káravý výraz na tvári staršieho patriarchu, ktorý bol zvolený za rozhodcu pri súboji. Volal sa Albostanon a nebol to jeden z tých päťdesiatich, ktorí sa pridali k Bobrosovi. Bobros, ktorý mlátil päsťami do všetkých smerov, akoby decimoval hordy neviditeľných nepriateľov, sa pohyboval takou rýchlosťou, že Albostanon musel ustúpiť a zostať stáť na samom okraji pódia. Bola to relatívne malá plošinka, pätnásť krát pätnásť zákonných stôp, ale vyvýšená vysoko nad zemou, aby súboj mohol sledovať aj veľký dav, ktorý sa na Námestí Vyhlásení zhromaždil. Štyridsaťdeväť Bextonových dvorných mágov obkľúčilo pódium, pričom od neho stáli na niekoľko zákonných stôp, aby mali lepší výhľad. Boli obkolesení štyrmi stovkami patriarchov citadely, kde Bobrosovi stúpenci utvorili na jednej strane samostatnú skupinu. Okolo patriarchov vytvorili vojaci Zelenej Gardy, vedení Fornanom a Bazalingerom, silnú hradbu, ktorá mala udržiavať odstup od davu viac ako ôsmich tisícok obrov, ktorí sa prišli pozrieť na zápas. Mnohí z nich prišli už večer pred zápasom, aby si pre seba zabezpečili dobré miesto. Doniesli si so sebou obrovské tašky s jedlom a sudy zeleného nápoja, takže celú noc sa veselo hodovalo.

Jednu hodinu pred úsvitom došli nekromanceri gildy, odetí v kožiach jednorožcov, levlonov, filosteropov, pesalanov a iných zvierat, ktoré sú drahé bohom - zvierat, ktoré podľa Zákona Melchisedeka nikdy nemali byť usmrtené človekom. Desivá znôška tichých tieňov, títo nekromanceri. Bolo ich aspoň tristo. S nikým sa nerozprávali, dokonca ani medzi sebou, len mlčky stáli a čakali. Ich príchod označil koniec hodovania, keďže mrazivá atmosféra, ktorú so sebou priniesli, bola taká intenzívna, že obrov prešla chuť na jedlo aj smiech.

O tri a pol hodiny neskôr, keď bolo Námestie Vyhlásení nabité na prasknutie, prišiel Bexton. Zákon hovoril, že mal zaujať miesto na pódiu ešte pred vyzývateľom. Pokojný, vážny, kráčal pomaly a slávnostne, nasledovaný svojimi dvornými mágmi. Ako vychádzal hore schodmi, dav mu vzdal ovácie. Vždy býval obľúbeným mužom, milovaným a obdivovaným svojim ľudom.

Potom vstúpil na scénu Bobros. Na rozdiel od svojich kolegov nekromancerov, nebol odetý do zvieracích koží. Vzdal sa ich pred niekoľkými mesiacmi, aby pri lobovaní u patriarchov dodal svojmu vzhľadu dôveryhodnejší charakter. Ten deň mal oblečené iba tenké sivé nohavice opásané veľkým čiernym pásom, pričom jeho obrovské, prehnane ochlpené torzo zostalo obnažené. Ako kráčal, rozosmial dav tým, že napínal svoje masívne bicepsy a prsné svaly, ktoré boli silou polí nafúknuté do nezákonných rozmerov.

Privítacie ovácie, ktoré zožal pri svojom príchode, neboli o nič menšie (ale ani väčšie) ako Bextonove. Hneď ako vyšiel na pódium, začal skákať a revať ako divé zviera. Albostanon bol z toho v rozpakoch, ale na jeho čudnom správaní nebolo nič ilegálne, pokiaľ by na neho nenapľul, pravdaže. Preto sa rozhodca rozhodol presunúť do rohu pódia, odkiaľ sledoval Bobrosov vojnový tanec.

Bexton zostal veľmi pokojný, toto predstavenie na seba vôbec nenechal zapôsobiť. Fornan, ktorý tú scénu so znepokojením pozoroval, ho obdivoval za to, že zostal taký pevný, dôstojný a kráľovský, dokonca aj v týchto posledných zúfalých chvíľach. Zároveň sa hrozil toho, čo nastane, keď Albostanon nakoniec tlesol rukami nad hlavou, aby tak dal signál pre začiatok súboja. Bol v pokušení zatvoriť oči, ale nakoniec to neurobil.

Bobros zostal stáť ako skala, jeho oči sa zabodli do Bextonových.

Námestie Vyhlásení utíchlo.

„Och, Strážcovia!" modlil sa Fornan vo svojom vnútri, „Zmilujte sa nad ním!"

Ale to, čo nasledovalo, nebolo nič z toho, čo starý generál očakával.

Bola to chvíľa pravdy.

„Teraz uvidíme, kto komu klamal!" pomyslel si Bexton, keď vzýval silu svojich dvorných mágov, nasledujúc presné pokyny, ktoré od nich dostal pri nácviku deň predtým.

Bobrosove čierne oči sa pred ním otvorili ako obrovská priepasť.

Z priepasti povstala vlna. Zlovestná syčivá vlna, ktorá sa valila na Bextona. Bola temná a hrozná, vyhladovaná ako vyslanci smrti.

Bextonovou aurou začal viať mocný vietor. Vo víťazoslávnej sekunde najvyšší veliteľ pocítil spojenú silu vôle svojich štyridsiatichdeviatich mágov. Bolo to hrozivé, titanské, nezastaviteľné! Vyvalila sa z neho ako láva a zasiahla Bobrosa rovno do tváre.

Bobros, k Fornanovmu úplnému ohromeniu, spadol na chrbát.

Davom prebehlo hlasné „Och!"

Nekromancerov gildy bolo vidieť, ako dvíhajú ruky a bijú sa päsťami do hrudí. Hlasno lamentovali a prenášali čudné, desivé kliatby.

Bexton nadšene tlesol rukami. „Vedel som, že si podvodník!" reval zúrivo. „Vedel som, že mi moji nekromanceri neklamali!" A v záblesku mu mysľou prebehli udalosti noci. Potom, ako odišiel Organz, ho zrazu prepadli ťažké pochybnosti. Organzove slová boli uisťujúce, ale nebol tu žiaden spôsob, ako sa presvedčiť, či starý mág klamal alebo nie. Ako Bexton hore-dole pochodoval po svojej obývačke, začali ho napádať všelijaké divoké myšlienky. Napadlo ho prepustiť všetkých svojich mágov a najať štyridsaťdeväť nových. Ale na to už bolo príliš neskoro. A komu v citadele sa dalo veriť? Ale čo ak sa ho Bobros len pokúša zmiasť, aby sa tak dopustil osudnej chyby a prepustil svojich statočných, lojálnych mágov a najal podvodníkov alebo mužov bez akéhokoľvek charakteru?

Ale Fornanove slová sa stále ozývali v jeho mysli. „Všetci ti klamali! Proti Bobrosovi nemáš šancu!"

Bextona zrazu začal pokúšať šialený nápad. Videl sa, ako berie so sebou Melisu a uteká! Hocikam. V kráľovstve bolo veľa krásnych a pokojných oblastí a on bol dostatočne bohatý na to, aby mohol žiť pohodlným životom. Miloval ju. A ona milovala jeho! Načo zostávať v tejto mizernej citadele, keď je to aj tak len otázka času, kedy bude zničená pádom polí?

Ale, vďaka Námah, keď sa už chystal zavolať Melise, aby si pobalila veci, opäť sa mu vrátil rozum. Bojovník v jeho vnútri prebral kontrolu. „Nespadnem do tvojej pasce, Bobros!" zareval a cez tmu viditeľnú zavolal svojmu priateľovi Apralimu.

Skontaktovať sa so šéfom tajnej polície nebol žiaden problém. To samo o sebe niečo hovorilo. Keby bol Aprali proti nemu, iste by sa pred ním radšej ukryl.

Rozhovor bol priamy a úprimný. „Fornan sa zbláznil!" odpovedal Aprali hneď, ako si vypočul obvinenia. „Nemôžem tomu uveriť! Tento Bobros je ešte nebezpečnejší, ako som si myslel."

„A čo dvorní mágovia? Mám im dôverovať?" spýtal sa Bexton.

„Som v pokušení povedať áno, samozrejme! Nikdy neexistoval žiaden dôkaz, že by medzi nimi a gildou prebiehali nejaké jednania. Ale nemám žiaden spôsob, ako im preskúmať mysle, takže to neviem s určitosťou," uzavrel Aprali. Po niekoľkých sekundách zamysleného ticha navrhol, „Bexton, prečo sa s nimi neporozprávaš? Tvár sa, že seriózne zvažuješ spojiť sa s Bobrosom a sleduj ich reakcie. Ak sú na jeho strane, pravdepodobne ťa v tom podporia."

Bextonovi sa plán páčil. Uzavrel svoju myseľ (súčasťou umenia byť nefilimským politikom bola schopnosť urobiť sa nečitateľným, dokonca aj pre nekromancerských majstrov), dohodol si stretnutia s piatimi zo svojich mágov a pýtal sa ich na radu ohľadne nasledovania Bobrosa.

Všetci boli vehementne proti tejto myšlienke. Dvaja z nich dokonca pohrozili rezignáciou, ak by sa od nich niekedy vyžadovala spolupráca s 'tými banditmi nekromancerskej gildy'. Odozva, ktorú Bexton obdržal, bola voči Bobrosovi tak intenzívne nepriateľská, že okolo štvrtej ráno sa rozhodol s cvičením skončiť. Cez tmu viditeľnú zavolal Melisu.

„Bexton, ty nespíš?" Jej čistý tón hlasu dokazoval, že tiež nespala.

„Mal som prácu. Počúvaj, musím ti niečo veľmi súrne povedať."

„Čo?"

„Milujem ťa. Chceš sa za mňa vydať?"

Melisa sa rozplakala.

„Áno! Vydaj sa za mňa. Prosím, povedz áno, Melisa. Sľubujem, že s tvojim bafometom budem zaobchádzať ako s kráľom."

„Bojím sa, Bexton!" Melisa nedokázala zastaviť prúd sĺz.

„Nie, neboj sa! Za pár hodín bude všetkému koniec. A prvá vec, ktorú potom urobím, bude to, že prídem k tebe a budem sa s tebou milovať. A potom (to bude o nejaké dva alebo tri dni neskôr), začneme pripravovať svadobný obrad. Povieš áno?"

Ako hľadel na Bobrosove obrovské telo, ktoré ležalo na pódiu, Bexton si spomenul na nekonečnú sladkosť, s akou Melisa vyslovila svoje áno a potešil sa, keď si predstavil, čo teraz asi cíti. Povedala mu, že na Námestie Vyhlásení nepríde. Radšej vraj nechá Pralayu, aby sledoval scénu za pomoci polí vízie a oznámil jej výsledok.

„Vaša Excelencia, buďte opatrný!" ozval sa mu cez tmu viditeľnú Afran Kesborn, vodca dvorných mágov. „Bobros ešte nemusí byť mŕtvy!"

Sotva dohovoril, Bobros opäť otvoril oči a pomaly sa posadil.

Dav, ktorý triumfálne vzýval Bextona, ihneď zmenil pesničku. Začali povzbudzovať vyzývateľa, „Bobros! Bobros! Bobros...!"

Bobrosovi, ktorý vyzeral byť úplne omráčený z masívnej dávky sily, ktorú mu dvorní mágovia vmietli do tváre, sa podarilo vstať. Za nadšeného aplauzu davu urobil na pódiu neistý krok.

„Dorazme ho, Vaša Excelencia!" povedal Afran Kesborn cez priestor.

Bexton opäť pocítil, ako ním preteká sila a zasahuje Bobrosa.

Tentokrát to bola monumentálna šupa. Nikdy predtým necítil Bexton niečo také obrovské. Bolo to mimo siedmych sfér, nereálne podobné Strážcom. Akoby sa rozkývalo gigantické kyvadlo držané z nebies Strážcov pomstychtivou rukou Azazela a zasadilo arogantnému mladíkovi posledný úder.

Bobros klesol na kolená, lapajúc po dychu.

Dav opäť stíchol.

„Ty beštia!" Bexton v záchvate zúrivosti zaťal päste a z celej sily kopol Bobrosa do žalúdka. „Choď do pekla!"

Bobros spadol dopredu a celá jeho váha s rachotom dopadla na pódium.

„Tentokrát je mŕtvy, Vaša Excelencia! Zvíťazili ste!" blahoželal Bextonovi vodca mágov.

Bexton sotva dokázal veriť svojim očiam. Bobros bol mŕtvy, ako bolo zrejmé zo znakov v jeho aure.

Rozhodca bežal k Bobrosovi, ktorý v tom čase bol už len hromadou teplých svalov na podlahe. Starostlivo preskúmal Bobrosovu auru. Jeho duša opustila telo, projektovaná do diaľav silami mágov. Všetko, čo zostalo, bola masa neživého mäsa.

Bobros bol naozaj mŕtvy. Všetci, ktorí stáli v prvých radoch, to mohli vidieť - vrátane Fornana.

Albostanon zobral Bextonovu ruku, zdvihol ju pred davom a oficiálne ho vyhlásil za víťaza súboja.

Zatiaľ čo dav vyjadroval svoju radosť, omráčený Fornan si neveriacky trhal vlasy, „Takže to celé bol len trik?" mumlal si sám pre seba a rozmýšľal, kto je kto, čo je čo, a komu do pekla Strážcov sa dá v tomto mizernom svete veriť.

Aprali, ktorý sa stihol vrátiť akurát, aby videl súboj, mu radostne zamával a priateľsky sa usmial.

„Takže Bobros mnou manipuloval ako s bábkou?" Fornan sa zrazu cítil veľmi neistý sám sebou. Ako tlieskal, teraz bolo na ňom, aby si dal dohromady fakty. „Kde som sa pustil nesprávny smerom?" uvažoval, spomínajúc na prvé správy, ktoré naznačovali, že tajné služby začali s Bobrosovými mužmi viesť tajné rokovania.

Bexton, s nohou na Bobrosovom chrbte, víťazoslávne zdvihol ruky a dav ho oslavoval. Pery sa mu ešte triasli od náhleho poklesu napätia, keď sa stalo čosi nemysliteľné.

Bobrosova mŕtvola pod jeho nohou sa začala hýbať.

Jeho duša sa vrátila.

Keď videli Bextona odskočiť a Albostanona rýchlo utekať do rohu pódia, keď videli, ako mŕtvola začala pomaly hýbať rukami, potom sa zdvihla na kolená a nakoniec povstala, vzkriesená z mŕtvych zázračným zásahom Strážcov - čo iné to mohlo byť? - bázňou zasiahnutý dav zostal v zbožnom tichu, v očakávaní verdiktu nebies.

Bobros, živý a zdravý, zabodol do Bextona svoj priepastný pohľad a nekromancersky sa usmial.

V zlomku sekundy Bexton pochopil.

Klamstvo, zmätok a ďalšie klamstvo!

Všetci mu klamali - Aprali, Organz, dvorní mágovia a všetci ostatní.

Predsa len nie úplne všetci. Fornan nie.

Ani Melisa.

A to bola jeho posledná myšlienka.

16.10 Obri na ťažení

„Ale prečo? Ale prečo?" vrieskala Melisa, keď jej Pralaya povedal, že Bobros Bextona likviduje.

Bolo to rýchle, nechutné, definitívne. V jednej sekunde Bobros vymazal Bextonovu myseľ. Z najvyššieho veliteľa nezostalo nič, iba telo, ktoré zostalo neprirodzene stáť, držané okultnými silami mladého nekromancera.

„Bexton je mŕtvy," oznámil Pralaya jednoducho, ušetriac Melisu príšerných detailov.

„Je na zemi?" spýtala sa v hrôze.

„Nie. Bobros ho pravdepodobne ponechá jednu alebo dve minúty na nohách. Kvôli davu."

„Čo s ním robí?" vrieskala.

Pralaya sa mlčky pozeral. Bobros kopal Bextona do brucha, do genitálií a do tváre. Bextonove prázdne telo sa otriasalo údermi, ale zostalo na nohách, držané vo vertikálnej polohe Bobrosovou vôľou.

„Čo robí?" vrieskala ďalej Melisa.

„Udiera ho. Ale jeho to nebolí, je mŕtvy."

„Ale čo robia dvorní mágovia?"

„Nič. Obávam sa, že to bolo celé naplánované," vzdychol si Pralaya.

„Čože? Ale čo vlastne chcú?"

„Chcú mať z neho mesiáša zoslaného Strážcami, aby ľudia v neho verili."

„Mesiáša?" vykríkla zdesene.

„Desaťtisíc ľudí práve sledovalo, ako bol Bobros prehlásený za mŕtveho a následne vzkriesený. Štyridsaťdeväť dvorných mágov dosvedčí, že sila, ktorá ním prúdila, bola väčšia ako čokoľvek, čomu by dokázali čeliť."

„Ale prečo? Prečo to robia?"

„Aby si zachránili tvár, pre začiatok. A tiež preto, že iba mesiáš môže zachrániť Východný Polostrov."

Kto lepší ako vyslanec Strážcov by dokázal zapáliť srdcia obrov, vybičovať ich k prebudeniu a nadchnúť ich pre boj s celým zvyškom sveta?

„To je strašné!" Melisa si rukami zakryla tvár. „Všetci ho zradili! Všetci mu klamali!"

„Tým, ktorí nevedia počúvať..." povedal si Pralaya pre seba.

„Stále ho bije?" spýtala sa Melisa.

„Už je skoro koniec," odvetil Pralaya.

„Čo to znamená?"

Bobros zdrapil Bextona za vlasy a zúrivo mu zahryzol do krku. Keď ho pustil, z Bextonovej krčnej tepny vytryskla krv a postriekala pódium, z čoho mal dav kanibalskú radosť.

„Čo robí?" zarevala Melisa.

„Teraz Bexton spadol na zem," povedal Pralaya po niekoľkých sekundách. „Je koniec. Rozhodca prehlasuje Bobrosa za nového najvyššieho veliteľa."

Kričiac od bolesti, Melisa sa utekala skryť do svojej spálne.

Pralaya sa ďalej pozeral. Bobros bol triumfálne nesený, zatiaľ čo dav jednohlasne reval, „Sláva Strážcom! Sláva Strážcom...!"

Bafomet si sám pre seba povedal, „Tak teraz to začne byť naozaj zaujímavé!"

~ Tak končí Kniha Nefilimských Obrov ~

________________

1 Jed - termín odkazuje na mentálne vedomie bohov a anjelov vo všeobecnosti, či už sú to anjeli svetla alebo anjeli temnôt. Energia tohto vedomia je taká intenzívna, že keby vstúpila do ľudskej mysle, spálila by ju. Termín pochádza z alchymických textov, kde sa používa v podobnom symbolickom význame.

Čítať ďalej O titule